دولت افغانستان و گروه طالبان خبر کمک روسیه به طالبان را تکذیب کردند

طالبان حق نشر عکس AFP

دولت افغانستان و گروه طالبان خبر کمک مالی روسیه به این گروه را تکذیب کرده‌اند.

صبغت احمدی، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز دوشنبه (۲۴ میزان/مهر) به بی‌بی‌سی گفت: "روسیه در همکاری نزدیک امنیتی با جمهوری اسلامی افغانستان قرار دارد. روسیه تازه تعهداتی هم در گروه تماس همکاری‌های شانگهای به افغانستان سپرده است. ما این موارد را رد می‌کنیم."

گروه طالبان نیز به بی‌بی‌سی گفته که هیچ راهی برای کمک روسیه به این گروه وجود ندارد و نه هیچ شرکتی وجود دارد که کمک نفتی روسیه را به این گروه برساند. سخنگوی این گروه گفته که پخش این خبر تبلیغات است.

خبر کمک نفتی روسیه به گروه طالبان در گزارشی از روزنامه تایمز چاپ لندن آمده است. این روزنامه افزوده که گزارش خود را براساس اظهارات منابعی در دولت افغانستان و یک عضو گروه طالبان نوشته است.

براساس این گزارش، تانکرهای نفتی سازمان اطلاعات روسیه از طریق گذرگاه مرزی حیرتان، در مرز بین ازبکستان و افغانستان، وارد افغانستان می‌شود و بعد شرکت‌هایی از جانب گروه طالبان بدون پرداخت مالیات آن را دریافت می‌کند.

Image caption روزنامه تایمز نوشته که روسیه از گروه طالبان حمایت مالی می‌کند، گروهی که در حال جنگ با نیروهای ناتو است

در گزارش تایمز تخمین شده که ارزش این مواد نفتی ماهانه به حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد و گروه طالبان پول حاصل از فروش آن را به صورت مستقیم در اختیار فرماندهان خود قرار می‌دهد.

تایمز از قول یکی از افرادی که برای گروه طالبان کار می‌کند، نوشته که اگرچه دریافت چنین کمکی برای این گروه خوشایند نیست، اما در این مرحله برای جنگیدن با نیروهای غربی دریافت چنین پولی لازم است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته این ادعا که یک عضو گروه طالبان دریافت چنین کمکی را تایید کرده باشد، نادرست است.

پیش از این هم ادعاهایی مطرح شده بود مبنی بر این که روسیه کمک‌های مالی و تسلیحاتی در اختیار گروه طالبان قرار می‌دهد تا علیه گروه دولت اسلامی (داعش) بجنگد.

اما دست‌کم در یک مورد سفارت روسیه در افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای در اول حمل/فروردین گذشته این ادعاها را به صورت رسمی تکذیب کرد و آنها را "اتهامات بی‌بنیاد" خواند.

در اعلامیه سفارت روسیه به اظهارات چند نماینده ولایت‌های جنوبی و شرقی در مجلس افغانستان و یک فرمانده ارشد پلیس این کشور اشاره و نادرست خوانده شده بود.