امنیت ملی افغانستان: از وقوع یک حمله انتحاری در کابل جلوگیری شد

ریاست امنیت ملی حق نشر عکس NDS/fb

ریاست امنیت افغانستان از بازداشت دو نفر خبر داده که گفته می‌شود قصد حمله انتحاری در کابل را داشته اند.

در خبرنامه ریاست امنیت افغانستان که امروز (دوشنبه، ۲۴ میزان/مهر) منتشر شد، آمده است که نیروهای ویژه این نهاد در عملیاتی در ولسوالی سروبی کابل، دو نفر انتحاری را به همراه یک خودرو حاوی مواد انفجاری بازداشت کرده‌اند.

به گفته امنیت ملی افغانستان، افراد بازداشت شده در چندین حمله به نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دست داشته اند.

این نهاد همچنین گفته که رهبری گروه طالبان در نشستی در شورای پشاور در پاکستان تصمیم گرفته که یک سلسله حملات را به تاسیسات نظامی، کاروان‌های حامل نیروهای امنیتی و مکان‌های شلوغ شهر کابل انجام دهند.

در خبرنامه ریاست امنیت افغانستان از فردی به نام قاری بریال، والی خودخوانده طالبان در ولایت کاپیسا در شمال افغانستان، نام برده شده که مسئولیت اجرای این حملات را بر عهده دارد.

این خبرنامه در حالی نشر می‌شود که امروز اجلاس چهارجانبه مسقط برای تامین صلح در افغانستان آغاز شده است. وزارت خارجه افغانستان گفته است که پاکستان در آغاز مذاکرات صلح "به رهبری و مالکیت افغانستان" و همچنین مبارزه "جدی و صادقانه" با تروریسم "تعهدات تازه‌ای" دارد.

وزارت خارجه افغانستان گفته که حالا نه تنها افغانستان، بلکه بسیاری از کشورها و از جمله آمریکا بر "مبارزه جدی و صادقانه پاکستان و نابودی پناه‌گاه‌های امن "روریست‌ها در آن کشور" تاکید دارند.

در متن استراتژی جدید آمریکا در مورد افغانستان، پاکستان به پناه دادن به گروه‌های شورشی در خاک خود متهم شده است، اما پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.