افغانستان برای اولین بار عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شده است

افغانستان حق نشر عکس Mahmoud Saikal
Image caption افغانستان برای اولین بار است که عضو این شورا می شود

دولت افغانستان اعلام کرده که این کشور برای اولین بار عضو شورای جهانی حقوق بشر سازمان ملل شده است.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و محمود صیقل، نماینده افغانستان در سازمان ملل با اعلام این خبر آن را دستاوردی بزرگ برای دولت و مردم افغانستان دانسته‌اند.

آقای صیقل در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که رای‌گیری از کشورهای عضو سازمان ملل برای انتخاب افغانستان به عضویت شورای حقوق بشر ملل روز دوشنبه، ۲۵ میزان/ مهر در تالار مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد. در این انتخابات افغانستان با کسب بیش از دو سوم آرای کشورهای جهان یکی از چهار کرسی حوزه آسیا پسفیک شورای حقوق بشر را به دست آورد.

کشورهای نپال، قطر و پاکستان سه کرسی دیگر این شورا را کسب کرده‌اند.

نماینده افغانستان در سازمان ملل گفته که شورای حقوق بشر یکی از مهمترین ارگان‌های سازمان ملل است. مقر این شورا در ژنو و ژنو نمایندگان افغانستان در مقر سازمان ملل در نیورک همراه با نمایندگان این کشور در مقر اروپایی سازمان در ژنو بیشترین تلاش را برای عضویت کشورشان در این شورا انجام داده‌اند.

اهمیت عضویت در این شورا چیست؟

صادق باقری، استاد دانشگاه در کابل می‌گوید که اهمیت عضویت افغانستان در این شورا این است که بر روند اجرا ونقض حقوق بشر در سطح جهان نظارت دارد و در واقع همه کنوانسیون‌های حقوق بشری که کشورهای عضو سازمان ملل امضا و متعهد به اجرا آنها هستند این شورا نظارت بر اجرا آن‌ها را در سطح جهانی بر عهده دارد.

به گفته او این شورا نیم قرن فعالیت دارد و قبل از این به عنوان کمیسیون حقوق بشر شناخته می‌شد و در سال‌های اخیر به دلیل لزوم تحولات، اینکه بتواند راحت‌تر بر حقوق و آزادی‌های بنادین بشری نظارت کند، نامش را شورای حقوق بشر گذاشتند و تلاش کردند که تخصصی‌تر شود.

آقای باقری افزود که با توجه به اینکه این نهاد وظیفه اجرا و نظارت بر اجرای حقوق و مقابله با نقض حقوق بشر را به عهده دارد، می‌تواند برای افغانستان اهمیتی فوق‌العاده داشته باشد.

به گفته او اهمیت عضویت افغانستان در شورا از دو جهت است. در قدم اول اینکه کشوری که عضو شورا می‌شود باید یک کارنامه مثبت در زمینه حقوق بشری داشته باشد و تلاش‌هایی در راستای اجرا حقوق بشر انجام دهد.

حق نشر عکس Baqiri
Image caption صادق باقری

او گفت که در مدت یک سالی که افغانستان برای عضویت نامزد بود، تلاش کرد تعهدات حقوق بشری خود را در یک گزارش منظم به کشورهای عضو سازمان ملل متحد ارائه کند.

آقای باقری افزود که در کنار آن دولت افغانستان برنامه‌های را هم که در زمینه بهبود حقوق بشر در آینده دارد نیز به کشورهای عضو باید ارائه می‌کرد.

به گفت او عضویت در این شورا نیازمند آن است که بیش از ۵۰ درصد کشورهای عضو سازمان ملل به کشور مورد نظر رای مثبت بدهند و رای مثبت اعضا به عضویت افغانستان نشان می‌دهد که شرایط افغانستان در زمینه حقوق بشر روبه بهبود است.

او می‌گوید در قدم دوم اهمیت آن برای افغانستان این است که این کشور در محور اجرای حقوق بشر در سطح جهانی قرار می‌گیرد و این کار از یک طرف باعث می‌شود که افغانستان از وضعیت اجرای حقوق بشر در جهان مطلع شود و از طرف دیگر خود افغانستان نیز آگاهی بیشتری از اجرا حقوق بشری بدست می‌آورد.

آقای باقری گفت که این هم می‌تواند تاثیرات خود را در افغانستان داشته باشد و از طرف دیگر این کشور برای دوسال تجربه نظارت جهانی بر اجرا حقوق بشر را کسب می‌کند.

به گفته او در این شورا اعضای سازمان ملل به صورت دوره‌ای عضویت پیدا می‌کنند و یک عده عضو آن می‌شوند و شماری از کشورها نیز از عضویت آن خارج می‌شود. دوره عضویت بعد از اینکه کمیسیون به شورا تبدیل شد، سه سال تعیین شده است و اعضای دوره‌ای براساس رای‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب می‌شود.

او گفت که افغانستان در این رای گیری توانست ۱۳۰ رای بگیرد و تلاش‌های نمایندگی افغانستان در ژنو نیز در این زمینه نقشی مهم داشته است.