مراسم تشییع جنازه فرمانده پلیس پکتیا در کابل برگزار شد

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی تابوت فرمانده پلیس پکتیا را در کابل بر دوش گرفت

مراسم تشییع جنازه فرمانده پلیس ولایت پکتیا با حضور رئیس جمهوری افغانستان و سایر مقام‌های ارشد دولتی در کابل در حال برگزاری است.

ژنرال توریالی عبدیانی و ۴۱ نفر دیگر روز سه‌شنبه (۲۵ مزان/مهر) در جریان حمله هفت مهاجم انتحاری وابسته به گروه طالبان به مقر فرماندهی پلیس ولایت پکتیا جان خود را از دست دادند.

مراسم تشییع جنازه ژنرال عبدیانی تحت تدابیر شدید امنیتی در مسجد عیدگاه در مرکز کابل برگزار شده و در عکس‌هایی که سخنگوی ریاست جمهوری از این مراسم منتشر کرده، آقای غنی هم دیده می‌شود.

شماری از خیابان‌های مرکز پایتخت به دلیل برگزاری این مراسم و حضور مقام‌های دولتی در آن مسدود شده و حضور نیروهای امنیتی افزایش یافته است.

حق نشر عکس MOI
Image caption ژنرال عبدیانی در زمان حمله در دفترش حضور داشت

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی روز سه‌شنبه به دنبال حمله مهاجمان انتحاری به مرکز فرماندهی پلیس پکتیا، به مرکز این ولایت سفر کرد.

ویس‌احمد برمک، سرپرست وزارت داخله/کشور با صدور پیامی گفته است که هم‌قطاران ژنرال عبدیانی زنده هستند و آنها "به‌زودترین فرصت انتقام" قربانیان حمله روز سه‌شنبه را از "تروریست‌های بزدل" خواهند گرفت.

براساس اطلاعات وزارت داخله/کشور، ۲۰ نفر از کشته شدگان و ۴۸ نفر از ۱۱۰ زخمی این حمله غیرنظامی بوده‌اند، اما گروه طالبان شمار تلفات این رویداد را بسیار بیشتر از این اعلام کرده است.

وزارت داخله شمار مهاجمان را هفت نفر و گروه طالبان آنها را هشت نفر اعلام کرده‌اند. مهاجمان در این حمله از خودروهای استفاده کردند و لباس‌هایی مشابه به لباس پلیس به تن داشتند.

حق نشر عکس CEO Office
Image caption آقای عبدالله شام روز سه شنبه از محل رویداد در ولایت پکتیا دیدن کرد

گروه طالبان گفته ابتدا یکی از مهاجمان که راننده خودرو فورد رنجر بود آن را در ورودی مقر فرماندهی پلیس پکتیا منفجر کرد تا با کشتن نگهبانان زمینه ورود چند مهاجم مسلح را فراهم کند. مهاجم بعدی خودرو هاموی خود را در نزدیک ساختمان فرماندهی منفجر کرد تا مهاجمان بعدی وارد این محل شوند.

گروه طالبان گفته است که این حمله حامل دو پیام به آمریکا و دولت افغانستان بود برای این که آنها بدانند که این گروه می‌تواند در روز روشن به مقر فرماندهی پلیس ولایتی حمله کند و با اعلام استراتژی جدید آمریکا شکست نخواهد خورد.

حق نشر عکس Arg
Image caption در روزی که به مقر فرماندهی پلیس پکتیا حمله شد، حمله مرگبار دیگری به یک مرکز پلیس در ولایت غزنی نیز جان 25 مامور پلیس را گرفت