زنان در رهبری؛ راه حل سازمان ملل برای خشونت علیه زنان افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
خشونت علیه زنان در افغانستان زنگ خطر را به صدا درآورده

خانم میوا کاتو، رئیس منطقه‌ای (آسیا اقیانوسیه) اداره سازمان ملل متحد برای زنان می‌گوید میزان خشونت علیه زنان در افغانستان در مقایسه با دیگر جهان، زنگ خطر را به صدا درآورده اما برای کاهش این آمار باید بیشتر روی سهم دهی زنان در بخش‌های تصمیم گیری و قانون گذاری کار شود.

خانم کاتو به تازگی به افغانستان سفر کرده است. او در این سفر با شماری از مقامات افغان دیدار و گفت‌وگو داشته است.

دیدار و گفت‌وگوی او با مقامات افغان روی سه موضوع چگونگی کاهش خشونت علیه زنان، نقش زنان افغان در روند صلح و حمایت از زنان در عرصه اقتصاد می‌چرخد.

خشونت علیه زنان در افغانستان

آماری که هر ساله از سوی ادارات دولتی افغانستان در زمینه خشونت علیه زنان منتشر می‌شود نشان می‌دهد که این رویدادها رو به افزایش است. اگرچه شماری افزایش این آمار را افزایش واقعی رویدادها نه بلکه افزایش آگاهی از این رویدادها و ثبت آنها می‌خوانند.

خانم کاتو می‌گوید اخبار منتشر شده از رویدادهای خشونت علیه زنان در افغانستان قلب هر انسانی را می‌شکند و به همین دلیل بهبود زندگی زنان یکی از اهداف مهم سازمان ملل متحد است.

او می‌گوید که خشونت علیه زنان یک مساله اجتماعی است و دولت به تنهایی نمی‌تواند برای از بین بردن آن موثر واقع شود اما دولت افغانستان تلاش‌هایی را در این زمینه داشته و می‌تواند بیشتر از این هم اقدام کند.

خانم کاتو به عنوان نمونه از نافذ ساختن قانون منع خشونت علیه زنان از سوی رئیس جمهوری افغانستان در یک فرمان تقنینی یاد می‌کند و امیدوار است که این قانون عملی شود.

او تاکید دارد که برای حل معضل خشونت علیه زنان نباید تنها و جداگانه روی این موضوع تمرکز شود، بلکه باید به زنان در پالیسی ساختن و در تعیین قوانین و قواعد و حقوق شهروندی نقش داده شود.

او می‌گوید: "وقتی زنان در تصمیم گیری‌ها یک صدا داشته باشند، شانس بالاتری برای شناسایی مشکلات و حل آنها به وجود می‌آید."

Image caption شورای عالی صلح ۵۰ عضو دارد که عمدتاً مردان و‌به ویژه اعضای احزاب جهادی، سران قبائل و برخی از آن‌ها اعضای پیشین گروه طالبان هستند

زنان افغان در روند صلح

انتقادی که همیشه از حضور زنان در روند صلح درافغانستان وجود دارد، بحث سمبولیک بودن این حضور است.

خانم کاتو می‌گوید در دیدارهایی که در افغانستان با زنان فعال در بخش‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داشته، این موضوع یکی از بحث‌های داغ بوده است.

او برای تغییر این وضعیت و رفع این نگرانی، به این باور است که باید گام‌هایی برای فرستادن این پیام به مردان و زنان افغان برداشته شود که زنان نقش اساسی در آوردن صلح در جامعه دارند و بدون سرمایه گذاری روی توانایی زنان در این بخش، صلحی نخواهد بود.

او می‌گوید مقامات سازمان ملل در گفت‌وگو با دولت افغانستان و جامعه مدنی هستند تا راه‌هایی را بیابند که از این روند حمایت کنند.

یکی از نگرانی‌های بزرگ زنان افغان در روند صلح این است که ممکن برگشت مخالفان مسلح که با بسیاری از حقوق زنان مخالف هستند، حقوق و آزادی‌های فعلی آنان را بگیرد.

اما خانم کاتو می‌گوید نگران این موضوع نیست زیرا مطمئن است که رهبران افغانستان می‌توانند عواقب منفی این اتفاق را درک کنند.

او نگرانی مردان و زنان افغان را در مورد روند صلح به دلیل نامعلوم بودن چشم انداز آینده، طبیعی می‌داند.

Image caption شماری زیادی از زنان افغان اکنون وارد بازار سرمایه گذاری شده‌اند

زنان و قدرت در اقتصاد

آمار و ارقام ارائه شده از نهادهای اقتصادی در افغانستان نشان می‌دهد که زنان افغان مالک شمار کمی از شرکت‌های تجارتی و کارخانه‌های صنعتی هستند.

زنان تجارت پیشه در افغانستان در کنار مشکلات عمومی سرمایه گذاران در این کشور با مشکلات دیگر چون نداشتن سرمایه کافی و مشکلات اجتماعی و فرهنگی رو به رو هستند.

خانم کاتو می‌گوید سازمان ملل برنامه‌های مشخصی برای حمایت از زنان تجارت پیشه دارد و از دولت افغانستان نیز خواسته از این زنان حمایت خاص داشته باشد.

او می‌گوید زنان در عرصه‌های مختلف با تبعیض‌های جنسیتی و نابرابری رو به رو هستند اما یگانه جایی که این تصویر تغییر می‌کند زمانی است که آنها از نظر اقتصادی قدرتمند هستند.

خاتم کاتو می‌گوید: "راه بهتر از این وجود ندارد تا زنان صدای‌شان را بلند کنند و نشان بدهند که چه چیزی به جامعه انجام داده می‌توانند. ما همیشه گفتیم ما حضور زنان را می‌خواهیم نه تنها ۳۰ درصد بلکه ۵۰ درصد به گونه ایده آل؛ نه تنها در پارلمان، نه تنها در بین سیاستمداران و نه تنها در خدمات عامه بلکه در تمام سطوح تصمیم گیری ... این باعث می‌شود زنان تصامیم واقعی بگیرند که بر همه تاثیر گذار باشد، بر زنان و مردان و بر پسران و دختران."

مطالب مرتبط