اعضای ارشد حزب جنبش با ژنرال دوستم قطع رابطه می‌کنند؟

حق نشر عکس ARG
Image caption نقیب‌الله فایق (نفر اول از چپ)، سید نورالله سادات (نفر دوم از چپ) و شاکر کارگر (نفر سوم از چپ) از اعضای ارشد حزب جنبش در کنار حنیف اتمر مشاور امنیت ملی اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری

سه عضو ارشد حزب جنبش ملی اسلامی که رهبری آن را عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به عهده دارد، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که با ژنرال دوستم فاصله گرفته‌اند.

سید نورالله سادات از افراد نزدیک به ژنرال دوستم به بی‌بی‌سی گفت در آخرین کنگره حزب جنبش که سه سال پیش برگزار شده بود، او به عنوان رئیس این حزب انتخاب شد و هنوز نامش در وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان به همین عنوان ثبت است.

آقای سادات می‌گوید،او دیگر با آقای دوستم قطع رابطه کرده و فکر هم نمی‌کند که ژنرال دوستم بتواند به این زودی‌ها به افغانستان بازگردد.

دو عضو ارشد دیگر این حزب که نمی‌خواهند نامی از آنها گرفته شود، هم می‌گویند که با آقای دوستم روابط خود را قطع کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ژنرال دوستم ماه‌ها است در پی اتهامات احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی‌اش مبنی بر بدرفتاری جنسی معاون اول رئیس جمهوری با او، افغانستان را ترک کرده و در ترکیه در تبعید خودخواسته به سر می‌برد.

آقای سادات می‌گوید به تازگی شماری از نزدیکان ژنرال دوستم و از اعضای ارشد حزب جنبش با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده‌اند.

در این دیدار برعلاوه آقای سادات، شاکر کارگر مشاور آقای دوستم، نقیب‌الله فایق، رئیس اداره نورم و استندرد، خیرالله انوش، والی پیشین سمنگان، محمدالله بتاش وزیر پیشین ترانسپورت، سید کامل آقا و عنایت‌الله کمال، همه از اعضای ارشد حزب جنبش ملی و عالم ساعی، از موسسان حزب "جنبش نوین" حضور داشتند.

آقای ساعی پیشتر با احمد ایشچی حزب جنبش نوین را ایجاد کردند که تصور می‌شود این اقدام در برابر آقای دوستم و حزب جنبش بوده است.

ترکیب این دیدار با حضور چهره‌های وفادار به ژنرال دوستم در کنار عالم ساعی که از مخالفان آقای دوستم در میان ترکتباران است، نشان می‌دهد در غیبت رهبر سنتی و قدرتمند ازبک‌ها، مخالفان و موافقان او در کابل در تلاش ایجاد یک اتحاد جدید هستند.

حق نشر عکس AFG GOV
Image caption ژنرال دوستم ماه‌ها است در ترکیه در تبعید خودخواسته بسر می‌برد

عنایت الله فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم می‌گوید، دیدار شماری از اعضای حزب جنبش با رئیس جمهوری افغانستان، بدون در جریان گذاشتن ژنرال دوستم و دفتر او صورت گرفته است.

به گفته آقای فرهمند این چهره‌های سیاسی ترک‌تبار به نمایندگی از ترکتباران با رئیس جمهوری دیدار نکرد‌ه‌اند، بلکه آنها برای بدست آوردن کرسی‌های دولتی با آقای غنی دیدار داشتند که احتمالا چند نفر آنها در روزهای آینده در مقام‌های دولتی تعیین خواهند شد.

دیدار اعضای بلندپایه حزب جنبش در عدم هماهنگی با عبدالرشید دوستم و بلند کردن داعیه حق ترکتباران در غیابت او، نشان می‌دهد که ظاهرا آهسته آهسته نزدیک‌ترین افراد ژنرال دوستم، از او فاصله می‌گیرند.

به نظر می‌رسد که رئیس جمهوری افغانستان هم بی‌میل نیست با واگذاری برخی مقام‌های دولتی به چهره‌های ترکتبار، فضا را برای افراد جدید بازکند و ژنرال دوستم را بیش از پیش به انزوا بکشاند.

حق نشر عکس Alamy
Image caption اشرف غنی دو روز پیش با شماری از چهره‌های سرشناس ازبک دیدار کرد

پس از انتخاب ژنرال دوستم به عنوان معاون اول رئیس جمهوری، تا حال همه او را نماینده ازبک‌ها، یکی از چهار قوم بزرگ افغانستان، در حکومت وحدت ملی می‌دانستند.

یک عضو ارشد حزب جنبش که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، با اشاره به دیدار اخیر باتور دوستم، پسر آقای دوستم و صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر خارجه افغانستان می‌گوید:"باتور دوستم با کودکان به دیدار آقای ربانی رفته بود و این نشان می‌دهد که ژنرال دوستم در یک بحران اعتماد بسر می‌برد و به آقای دوستم دیگر کسی اعتماد نمی‌کند."

این عضو جنبش می‌گوید، در حزب جنبش حالا تنها چند فرد محدود و بی‌تجربه با آقای دوستم باقی مانده است.

در همین حال نقیب‌الله فایق، یک عضو دیگر حزب جنبش و قبلا از افراد نزدیک به ژنرال دوستم در صفحه فیسبوک خود نوشته: "حق خواستن قربانی می‌خواهد، از تهدیدهای کوتاه فیسبوکی دفتر صدارت (دفتر ژنرال دوستم) هرگز نمی‌ترسم. خوش شود یا نه، حزب جنبش از ماست، این حزب در دست چهار نفر فراشوتی (پاراشوتی) نیست که فتوای حزبی صادر کنند."

ظاهرا اشاره آقای فایق به عنایت‌الله فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم است که اخیرا روابط آنها تیره شده است.

ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، در پی اتهام تجاوز جنسی بر احمد ایشچی، رقیبش در حال حاضر در تبعید خودخواسته در ترکیه بسر می‌برد.

آقای دوستم اتهام‌ها تجاوز جنسی را رد کرده و آن را توطئه سیاسی علیه خود خوانده است.

ژنرال دوستم تا بالا گرفتن اختلافاتش با اشرف غنی در سال گذشته، یکی از مهمترین متحدان رئیس جمهوری افغانستان بود و نقش مهمی در به قدرت رساندن اشرف غنی ایفا کرد.

Image caption ژنرال دوستم تا بالا گرفتن اختلافاتش با اشرف غنی در سال گذشته، یکی از مهمترین متحدان رئیس جمهوری افغانستان بود و نقش مهمی در به قدرت رساندن اشرف غنی ایفا کرد.

اما پس از ایجاد دولت وحدت ملی، آقای دوستم پیوسته از نادیده گرفته شدن دیدگاهش در دولت شاکی بود و در چند مورد نزدیکان رئیس جمهوری را به حمایت از مخالفان دولت در شمال افغانستان متهم کرده بود.

معاون تبعید شده رئیس جمهور غنی در چند ماه ابتدای اقامتش در ترکیه به فکر ایجاد ائتلاف علیه اشرف غنی شد تا بتواند بر حکومت فشار وارد کند.

او ائتلافی را با دو چهره مخالف اشرف غنی و رقیبان سابق منطقه‌ای‌اش، عطا محمد نور والی بلخ و چهره با نفوذ شمال و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی که از اشرف غنی دل خوشی نداشته‌اند، در شهر انکارا ترکیه ایجاد کرد، اما این ائتلاف تا حالا که پنج ماه از ایجاد آن می‌گذرد، نتوانسته سربلند کند و رسما فعالیتی انجام دهد.

شماری بدین باور هستند که "ائتلاف نجات افغانستان" در نطفه خنثی شده اما اعضای آن هنوز امیدوارند این ائتلاف فعالیت خود را در افغانستان آغاز کند و باور دارند که می‌تواند نقش مهم در انتخابات آینده ریاست جمهوری و تعیین رئیس جمهوری بعدی ایفا کند.

حدود سه ماه پیش زمانی که هواپیمای حامل ژنرال دوستم اجازه نشست در فرودگاه مزارشریف را نیافت، او دوباره به ترکیه رفت و تا حال ظاهرا اجازه بازگشت و فعالیت سیاسی در افغانستان را ندارد.

حق نشر عکس Social Media
Image caption دیدار تازه باتور دوستم با صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر خارجه افغانستان. آقای دوستم پسرش را در ماه‌های اخیر به عنوان سرپرست حزب جنبش تعیین کرده است