سرباز آمریکایی که دو پایش را در افغانستان از دست داد، در ماراتون می‌دود

راب جونز حق نشر عکس Rob Jones Journey/FB

یک سرباز پیشین آمریکایی که پاهایش را در افغانستان از دست داده بود، می‌خواهد با شرکت در ماراتون، مسافت ۱۳۰۰ کیلومتر را در ۳۱ روز بدود.

راب جونز ۳۲ ساله که در اثر برخورد با مین در افغانستان معلول شد، می‌خواهد ثابت کند که یک سرباز مصدوم و معلول در جنگ می‌تواند در جامعه سهم داشته باشد و فعالیت کند.

راب جونز در سال ۲۰۱۰ به ولسوالی سنگین ولایت هلمند در جنوب افغانستان اعزام شد. او که وظیفه پاکسازی اراضی آلوده به مین در جنوب افغانستان را بر عهده داشت، هنگام کار با مواد انفجاری برخورد کرد که در نتیجه هر دو پایش را از دست داد.

این سرباز پیشین آمریکایی امیدوار است از طریق این ماراتون یک میلیون دلار برای موسسات خیریه‌ای که به سربازان مجروح آمریکایی کمک می‌کنند، جمع‌آوری کند.

او در وب‌سایت خود نوشته که دلیل شرکت در این ماراتون، بالا بردن سطح آگاهی مردم درباره وضعیت سربازان سابق آمریکایی است.

حق نشر عکس Rob Jones Journey
Image caption راب جونز ۳۲ ساله که در اثر برخورد با مین در افغانستان هر دو پایش را از دست داد

توجه بیشتر به سربازان سابق آمریکایی یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بود. آقای ترامپ اخیرا در توییتی از آنها تمجید کرده و گفته بود که "آمریکا همیشه قدردان سربازان سابق خود است، چون آنها در دفاع از کشور، خون و زندگی خود را داده‌اند."

برخی از نهادهای تحقیقاتی آمریکایی وضعیت این سربازان را "مطلوب" ندانسته و گزارش کرده‌اند که تعدادی از این سربازان از مشکلات متعددی از جمله بیماری‌های روحی رنج می‌برند.