داعش مسئولیت حمله کابل را پذیرفت؛ شمار کشته‎‌ها به ۵۶ نفر رسید

افغانستان حق نشر عکس EPA
Image caption مسجد امام زمان کابل شب گذشته هدف حمله انتحاری قرار گرفت

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که تعداد کشته‌شدگان حمله به مسجد امام زمان در منطقه دشت برچی کابل به ۵۶ نفر رسیده است. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که دست‌کم ۵۵ نفر دیگر در این حمله زخمی شدند.

گروه داعش مدعی شده که یک حمله کننده انتحاری در ابتدا اقدام به تیراندازی به نمازگزاران کرده و بعد جلیقه انفجاری همراه خود را منفجر کرده است.

این گروه درباره حمله به مسجد سنی‌ها در ولسوالی دولینه ولایت غور در غرب افغانستان که ۲۰ کشته و ۱۰ زخمی به جا گذاشت، اظهار نظر نکرده است.

شاهدان به بی‌بی‌سی درباره حمله به مسجد امام زمان گفته‌اند که فرد انتحاری در صف دوم و یا سوم بعد از امام جماعت، در زمان ادای نماز شام، بمب همراه خود را منفجر کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption به گفته شاهدان حمله کننده در کنار ستون سمت چپ خود را منفجر کرد

به گفته آنان در این حادثه صدای تیراندازی شنیده نشده و شماری از زنان نیز که برای شرکت در نماز حضور یافته بودند، کشته شده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این حمله گفته که هدف قراردادن مردم در اماکن مقدس و در هر جای دیگر، "جنایت ضد بشری و مغایر با تمام ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری محسوب می‌شود و عاملین ‌چنین جنایات، مستحق نابودی‌اند."

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که "گروه‌های تروریستی هرگز به اهداف شوم خود جهت تفرقه‌افکنی موفق نمی‌شوند و بزودی از میدان نامشروع مبارزه، توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان سرکوب و نابود خواهند شد."

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز گفته که "هدف قراردادن اماکن مقدس (مساجد) افراد غیرنظامی عمل شنیع غیرانسانی، غیرقانونی و غیرشرعی بوده که در مغایرت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قوانین ملی و قواعد بشردوستانه بین‌المللی قرار دارد."

چندی قبل نیز در حمله دیگر داعش به مسجد امام زمان در شمال شهر کابل، ۲۸ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند. زنان و کودکان نیز در میان این قربانیان بودند.