پنج کارمند ارشد کمیسون شکایات انتخاباتی افغانستان برکنار شدند

انتخابات
Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان پنج نفر از کارمندان ارشد خود را برکنار کرده است. افراد برکنارشده معاون مسلکی دارالانشا، رئیس تحلیل و بررسی، رئیس منابع بشری، آمر اسناد و ارتباط و مدیر حاضری هستند.

این کمیسیون با پخش بیانیه‌ای امروز یکشنبه، ۳۰ میزان/مهر اعلام کرد که این کارمندان برمبنای ماده ۳۳ قانون انتخابات برکنار شده‌اند. در این بیانیه دلایل برکناری این پنج نفر چنین عنوان شده است:

یازده مورد نقض قانون از جمله تزویر در حاضری الکترونیک، شرکت نکردن در کارهای گروهی، عدم اطاعت از اوامر قانونی آمران مافوق و ایجاد دوگانگی در کارهای دارالانشای کمیسیون.

علیرضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به بی‌بی‌سی گفت که توضیحات بیشتر درباره این تصمیم در یک نشست مطبوعاتی ارایه خواهد شد.

حق نشر عکس Iecc.gov
Image caption کمیسیون شکایات انتخاباتی با پخش بیانیه‌ای دلایل برکناری کارمندانش را توضیح داده است

به نظر می‌رسد که حکم برکناری این کارمندان به جنجالی در کمیسیون شکایات انتخاباتی تبدیل شده است.

حمیرا حق‌مل، معاون این کمیسیون برکناری این کارمندان ارشد را برخاسته از "سلیقه‌های شخصی و مغرضانه" برخی اعضای ارشد این کمیسیون می‌داند.

همچنین محمد علی ستیغ، رئیس دارالانشای این کمیسیون این اقدام را "تصمیم سیاسی ظالمانه و در مخالفت با قوانین نافذه کشور" خوانده است.

پیش از این کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان گفته بود در بخش فنی، مالی و امنیتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها در سال جاری مشکلات زیادی وجود دارد.

به گفته این کمیسیون حکومت افغانستان با چالش‌های امنیتی و مالی برای برگزاری انتخابات رو به رو است که اگر این چالش‌ها رفع نشود، قادر به برگزاری انتخابات نخواهد بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی را ۱۶ سرطان/تیر سال ۱۳۹۷تعیین کرده است.

پیش از این، حکومت افغانستان اعلام کرده بود که این انتخابات در سال ۲۰۱۷ میلادی برگزار خواهد شد.

انتخابات پارلمانی افغانستان

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان (تیر) سال پنجم کاری شان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا ۶۰ روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان درماه ثور (اردیبهشت) یا جوزا (خرداد) ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان مقرر قادر به برگزاری انتخابات نشد و ریاست جمهوری افغانستان دوره کار پارلمان را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرد.