دیدار غنی و مودی در دهلی؛ تلاش برای پایان دادن به تهدید تروریسم

افغانستان حق نشر عکس PMOIndia

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که صبح امروز، سه شنبه، دوم عقرب/آبان عازم دهلی‌نو شد، با نارندرا مودی، نخست وزیر و سوشما سواراج، وزیر خارجه این کشور دیدار کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه هند در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که مقام‌های ارشد هند و افغانستان در این دیدار، درباره موضوعات مختلف مورد علاقه دو طرف، کشورهای منطقه و جهان و همچنین درباره تلاش‌ها برای پایان دادن به تهدید تروریسم صحبت کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای افزوده که در این سفر آقای غنی با سوشما سواراج، وزیر خارجه دیدار و در مورد موضوعات مختلف بویژه مسایل منطقوی، همکاری‌های اقتصادی، تجارتی، حمل و نقل و مبارزه با تروریسم بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

دو طرف در این دیدار درباره استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا و شرایط منطقه پس از اعلام این استراتژی صحبت و آنرا برای بهبود وضعیت منطقه، ارزنده توصیف کرده‌اند.

آقای غنی در این دیدار گفته که دهلیز هوایی میان افغانستان و هند کامیاب است و افغانستان می‌خواهد تا از طریق دهلیز دریایی از آسیای مرکزی به هند وصل شود. این کار به گفته آقای غنی می‌تواند منطقه را به مرکز همکاری‌های اقتصادی مبدل سازد.

حق نشر عکس MEAIndia
Image caption در این سفر آقای غنی با سوشما سواراج، وزیر خارجه هند نیز دیدار کرده است.

رئیس‌جمهوری افغانستان از هند خواسته که در بخش معدن، نساجی و صنایع دستی افغانستان را یاری رساند.

وزیر خارجه هند اعلام کرده که هند همانند گذشته در عرصه‌های مختلف با دولت و مردم افغانستان همکار خواهد بود.

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، قرار است آقای غنی در این سفر با رام‌نات کوویند، رئیس‌جمهوری هند نیز دیدار کرده است.

در این دیدار رئیس ‌جمهوری هند، سفر آقای غنی را در تقویت روابط دو جانبه ارزنده توصیف کرده‌است.

گسترش روابط و همکاری‌های افغانستان و هند در عرصه‌های مختلف از موضوعات مورد مذاکره میان مقام‌های دو کشور خواهد بود.

آقای غنی در این سفر، در "بنیاد بین‌المللی ویویک انندا" در شهر دهلی سخنرانی خواهد کرد.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، نرگس نهان سرپرست وزارت معدن و نفت و شماری از مقام‌های دیگر دولت افغانستان رئیس‌جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند.

آقای غنی بعد از حمله‌های خونین شورشیان به مراکز نظامی و غیر نظامی به هند سفر می‌کند. حمله‌هایی که دولت افغانستان مدعی است که کشور پاکستان در اجرای آن به شورشیان افغان کمک و به آنها پناه داده‌اند.

حق نشر عکس Arg

چندی قبل شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان گفته بود که هند نباید هیچ نقش سیاسی و نظامی در افغانستان داشته باشد.

آقای عباسی که در نشست شورای روابط خارجی آمریکا صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سئوال که با توجه به استراتژی جدید آمریکا برای منطقه نقش هند در افغانستان را تا چه اندازه می‌داند، پاسخ داد: صفر.

آقای عباسی علاوه کرد که نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان اوضاع را پیچیده می‌سازد و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. اما او گفته بود که ایفای نقشی اقتصادی در افغانستان به خود هند بستگی دارد.