اولین محموله بزرگ گندم هند از طریق چابهار به افغانستان می‌رسد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا بندر چابهار برای افغانستان، ایران و هند مهم است؟

اولین محموله کمک‌های هند که از طریق بندر چابهار در ایران به افغانستان خواهد رسید، امروز یکشنبه ۷ عقرب/آبان هند را ترک کرد.

این محموله‌ شامل ۱۵هزار تن گندم کمکی هند به افغانستان است.

وزیران امور خارجه افغانستان و هند در یک کنفرانس ویدیویی استفاده از بندر چابهار را برای نزدیکی روابط و توسعه اقتصادی هر سه کشور مهم خواندند.

حق نشر عکس Irib
Image caption بندر چابهار

سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند در کنفرانس ویدئویی امروز اعلام کرد ارسال محموله‌های گندم به افغانستان آغاز شده و گفت که این محموله‌ها از بندر کندلا در ایالت گجرات از طریق بندر چاه بهار به افغانستان می‌رسد.

حق نشر عکس MOFA
Image caption وزیر امور خارجه افغانستان (راست) در یک گفت‌وگوی ویدیویی با همتای هندی‌اش از فرستاده شدن این محموله استقبال کرد

هند در سال جاری میلادی وعده کرده ۱۱۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کند که در شش ماه آینده از راه بندر چابهار به افغانستان خواهد رسید.

قرار است این گندم در "ذخایر استراتژیک وزارت زراعت و مالداری" در شش ولایت افغانستان نگهداری شود.

در همین حال نارندرا مودی، نخست وزیر هند هم در توییتر آغاز انتقال محموله گندم را به افغانستان و ایران تبریک گفت و نوشت که "این پیشرفت صفحه جدیدی را در همکاری‌ها و روابط منطقه‌ای رقم می‌زند."

سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند گفت: "ما به منظور برداشتن موانع و با استفاده از جغرافیا و افکارمان راه دهلیز هوایی را افتتاح کردیم و اینک برای گسترش آن تلاش می‌کنیم تا راه‌های آبی را هم بپیماییم و به همدیگر برسیم."

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان هم گفت بندر چابهار تجارت و ترانزیت در منطقه را افزایش می‌دهد:

"این بندر می‌تواند نقش خوبی در وصل و انکشاف اقتصادی کشورهای آسیای جنوبی، مرکزی وحتی اروپایی داشته باشد و ما آرزومند هستیم که دیگر کشورها هم از این بندر استفاده کنند."

هند در یک و نیم دهه گذشته برای تحکیم روابط اقتصادی با افغانستان تلاش زیادی کرده است.

حق نشر عکس MOFA
Image caption وزیران امور خارجه افغانستان و هند در یک گفت‌وگوی ویدیویی اعلام کردند که این محموله‌ شامل ۱۵هزار تن گندم کمکی هند به افغانستان است.

این کشور از سال ۲۰۰۲ میلادی وعده کمک ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان را کرده که تا حالا بیشتر از هفتصد هزار تن آن را از راه‌های مختلف به افغانستان رسانده است.

حالا مقامات هر دو کشور امیدوارند که ۱۱۰ هزار تن گندم کمک هند تا شش ماه دیگر از طریق چابهار به افغانستان برسد.

افغانستان به عنوان یک کشور محاط به خشکی همواره به راه‌های ترانزیت کشورهای همسایه خود بویژه پاکستان نیازمند است، هر چند پاکستان گاهی هم برای افغانستان مشکلات ترانزیتی ایجاد می‌کند.

افغانستان سال‌ها است تلاش دارد تا از این وابستگی بکاهد و می‌گوید بندر چابهار می‌تواند به یک نقطه مهم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی تبدیل شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
محموله کمک‌های هند به افغانستان امروز هند را ترک کرد