اشرف غنی: قیمت مسکن در وضعیت فعلی افغانستان قابل قبول نیست

کابل
Image caption محدودیت خدمات شهری، بالا بودن بهای مسکن و کیفیت بد یا نبود برنامه‌ریزی شهری، از چالش‌های اصلی توسعه شهری در افغانستان است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در چهارمین همایش ملی شهری در کابل گفته که بهای مسکن در وضعیت کنونی قابل قبول نیست.

این همایش سه‌روزه روز شنبه (۲۷ عقرب/آبان) از سوی وزارت شهرسازی و مسکن برگزار شد و قرار است در آن بهبود وضعیت شهرسازی و ارائه خدمات شهری مورد بحث کارشناسان قرار گیرد.

آقای غنی در این همایش تاکید کرد که قیمت مسکن باید پائین بیاید و کیفیت آن بالا برود. او افزود که وضعیت قیمت مسکن "قابل قبول من نیست و قابل قبول مردم نیست".

حق نشر عکس Arg
Image caption رئیس جمهوری افغانستان گفت که قیمت مسکن در کشور به این دلیل بالا بوده که "فضای اعتماد وجود نداشته" است

رئیس جمهوری افغانستان گفت که قیمت مسکن در کشور به این دلیل بالا بوده که "فضای اعتماد وجود نداشته" است، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

او در بخشی از سخنان خود گفت که تا بهار آینده بخش عمده از مراکز دولتی از مرکز شهر کابل به محله دارالامان، در غرب کابل منتقل خواهد شد که باعث "تغییر بنیادی" در وضعیت شهر کابل خواهد شد.

آقای غنی به اشاره به این که وزارت شهرسازی دو سال تمام روی طرح انتقال ادارات دولتی از مرکز شهر کابل به دارالامان کار کرده، گفت: "پروژه‌ای را که غازی امیر امان‌الله خان شروع کرد، ما ختم می‌کنیم."

همچنین سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی گفت که در سه سال اخیر بیش از ۳۰ واحد مسکونی ساخته یا طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

از آن جمله ساخت ۱۰ واحد مسکونی به حمایت کشور چین و ساخت هزار واحد مسکونی دیگر به حمایت کشور قطر به‌زودی آغاز می‌شود.

آقای نادری همچنین گفت که کار ساخت ۴ هزار واحد مسکونی برای مهاجران در ولایت ننگرهار روی دست گرفته خواهد شد. به گفته او، اتحادیه اروپا و چند کشور بزرگ از ساخت طرح مشابه برای ساخت ۸ هزار واحد مسکونی در هرات حمایت خواهند کرد.

وزیر شهرسازی افزود که این ۳۰ هزار واحد مسکونی در حالی در سه سال اخیر ساخته و طراحی شده که در ۷۵ سال گذشته تنها ۱۰ واحد مسکونی ساخته شده بود.

حق نشر عکس Arg
Image caption وزیر شهرسازی گفت که در سه سال اخیر بیش از 30 هزار واحد مسکونی ساخته یا طراحی شده، در حالی که در 75 سال گذشته حدود 10 هزار واحد مسکونی ساخته شده است

محدودیت خدمات شهری، بالا بودن بهای مسکن و کیفیت بد یا نبود برنامه‌ریزی شهری، از چالش‌های اصلی توسعه شهری در افغانستان است.

در حال حاضر بخش اعظم شهر کابل اصلا مطابق مهندسی شهری ساخته نشده، سیستم فاضلاب ندارد؛ برق‌رسانی، آب‌رسانی، راهسازی و سایر خدمات شهری در پایتخت در وضعیت رضایت‌بخشی نیست.

در سال‌های اخیر دولت طرح بزرگی را برای ساخت شهر جدیدی در شرق شهر کابل روی دست گرفته که موسوم به "کابل جدید" است.

هنوز مشخص نیست که این طرح به معنای انتقال پایتخت به منطقه "ده سبز" خواهد بود یا نه، اما آگاهان می‌گویند اجرای راهبرد دولت برای ساخت شهری جدید در این منطقه، نیازمند هزینه چندمیلیاردی خواهد بود.