سنای افغانستان درج کلمه 'افغان' و قومیت را در شناسنامه‌های الکترونیکی تایید کرد

مجلس سنا حق نشر عکس meshranojirga
Image caption مجلس سنای افغانستان فرمان تقنینی رئیس جمهوری درباره قانون ثبت احوال نفوس را تایید کرد

مجلس سنای افغانستان فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در باره تغییر قانون ثبت احوال نفوس مبنی بر درج کلمه 'افغان' و قومیت در شناسنامه‌های الکترونیکی را تایید کرد.

محمد آصف صدیقی، معاون دوم مجلس سنا روز یکشنبه ۲۸ عقرب/آبان به بی‌بی‌سی گفت مجلس سنای افغانستان با اکثریت آرا این تغییر را تایید کرد.

مجلس نمایندگان افغانستان اما بیست روز پیش این فرمان را رد کرده بود و این تغییرات را غیرضروری خوانده بود.

حالا به اساس قانون، به دلیل اختلاف به میان آمده، تصمیم‌گیری نهایی در این مورد به کمیسیون مختلط از دو مجلس سپرده می‌شود.

Image caption قرار بود که شناسنامه الکترونیکی با این مشخصات توزیع شود

به اساس قانونی که پیش از این از سوی هر دو مجلس تایید و بعدا به توشیح رئیس جمهوری رسیده بود، در شناسنامه‌های الکترونیکی ملیت و قومیت در شناسنامه‌ها درج نمی‌شد اما بعدا رئیس جمهوری طی فرمان تقنینی دوباره در این قانون تغییر وارد کرد.

براساس این قانون، علاوه بر ذکر عنوان‌های "جمهوری اسلامی افغانستان"، "وزارت داخله" و "تذکره تابعیت" در این شناسنامه‌ها، نام و نام خانوادگی، صاحب شناسنامه، نام پدر، نام پدر بزرگ، تاریخ تولد، دین، محل سکونت اصلی و فعلی او نیز درج می‌شود.

این موارد پس از حدود دو سال کشمکش در مجلس، در روز ۱۱ جدی (دی) ۱۳۹۲ به تصویب رسید و سرانجام، آقای غنی در نخستین روز کاری خود به عنوان رئیس جمهوری آن را در ۱۰ قوس (آذر) ۱۳۹۳ امضا کرد.

ولی جنجال بر سر درج ملیت و قومیت شهروندان در شناسنامه‌ها بار دیگر بالا گرفت و آقای غنی فرمان ۱۲ حوت (اسفند) ۱۳۹۵ خود را امضا کرد؛ فرمانی که به نفع طرفداران واژه "افغان" تلقی شد، چرا که آقای غنی این فرمان را به دنبال اعتراضات آنها صادر کرد.

این جنجال‌ها باعث شده که توزیع شناسنامه‌های ملی جدید سال‌ها به تاخیر بیفتد. گفته شده این شناسنامه‌ها الکترونیکی به شفافیت در برگزاری انتخابات و مشخص شدن شمار دقیق جمعیت افغانستان نیز کمک خواهد کرد.

مطالب مرتبط