همایش اعتراضی در کابل علیه تغییر نام فیسبوک بی‌بی‌سی برای افغانستان

اعتراض به تغییر نام بی بی سی حق نشر عکس fb
Image caption سازمان‌های برگزارکننده همایش اعتراضی کابل معتقدند که تغییر نام فیسبوک بی‌بی‌سی برای افغانستان می‌تواند مقدمه‌ای برای اقدامات دیگری برای جدایی گویندگان زبان فارسی شود

هشت سازمان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در کابل در اعتراض به تغییر نام فیسبوک بی‌بی‌سی افغانستان، این رسانه را به "توطئه‌چینی" علیه فارسی‌زبان‌ها متهم کردند.

در همایش اعتراضی که این سازمان‌ها روز دوشنبه (۲۹ عقرب/آبان) در شمال کابل برگزار کردند، سخنرانان بر پیوستگی زبانی فارسی‌زبان‌های سه کشور افغانستان، ایران و تاجیکستان تأکید کردند.

حزب کنگره ملی، جنبش رستاخیز تغییر، شورای همبستگی تاجیکان افغانستان، جنبش گذار، روند پاسداری از ارزش‌های ملی، نهضت اسلامی مقاومت، اتاق فکر جوانان و فرهنگستان پنجشیر، برگزارکنندگان این همایش بوده‌اند.

در قطعنامه پایانی این همایش آمده است: "از مدیران بی‌بی‌سی جداً می‌خواهیم دست از توطئه بر دارند و نسبت به اقدام خود تجدید نظر کنند در غیر آن اقدامات دیگری روی دست خواهیم گرفت."

غلام‌محمد محمدی، استاد دانشگاه، که در این همایش سخنرانی کرد، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این همایش بخشی از اعتراضات گسترده فارسی‌زبان‌ها در واکنش به اقدام بی‌بی‌سی است.

او افزود که عنوان کردن زبان فارسی به نام "دری" از جانب بی‌بی‌سی به عنوان یک رسانه اثرگذار بین‌المللی می‌تواند مقدمه‌ای برای "اقدامات دیگری" برای جدایی زبان فارسی افغانستان از فارسی ایران و تاجیکستان شود.

این استاد دانشگاه در توضیح این "اقدامات دیگر" گفت که اگر نام‌گذاری فارسی افغانستان به "دری" پذیرفته شود، دولت افغانستان برای ثبت آن به همین نام در سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل، یونسکو، هم اقدام خواهد کرد.

آقای محمدی ادعا کرد که برخی از دولتمردان افغانستان در پشت تغییر نام صفحه بی‌بی‌سی افغانستان به "بی‌بی‌سی دری" هستند، اما برای اثبات ادعای خود سند مشخصی ارائه نکرد.

Image caption پاسخ رئیس بخش افغانستان بی‌بی‌سی

پیش از این بیش از ۱۸۰ نفر از چهره‌های سرشناس فارسی‌زبان از سه کشور افغانستان، ایران و تاجیکستان در نامه‌ای سرگشاده از تغییر نام صفحه فیسبوک رادیو بی‌بی‌سی برای افغانستان به "بی‌بی‌سی دری" انتقاد کرده و خواهان بازنگری در این تصمیم شده بودند.

مینه بکتاش، رئیس بخش افغانستان بی‌بی‌سی در پی طرح اعتراض‌ها به تغییر نام گفته بود: "ما نام صفحه بی‌بی‌سی افغانستان را به این دلیل تغییر دادیم که این صفحه عمدتاً مطالب برنامه‌های رادیویی دری ما را بازتاب می‌دهد".

خانم بکتاش با تاکید براین که "هیچ انگیزه سیاسی و فرهنگی در پشت این تصمیم وجود ندارد"، افزوده بود که "ما برای کمک به مخاطبان می‌خواهیم که رابطه بین رادیو و صفحه فیسبوک ما هرچه روشن‌تر باشد".