انتقاد از ستایش محمد محقق از حضور افغان‌ها در جنگ عراق و سوریه

محقق حق نشر عکس Social media
Image caption آقای محقق از قاسم سلیمانی تشکر کرد و پیروزی‌های اخیر او علیه داعش را تبریک گفت

نایب منشی مجلس سنای افغانستان به اظهارات محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی در مورد حضور شهروندان افغان در جنگ در عراق و سوریه واکنش نشان داده و آن را "نگران‌کننده" و "غیرمسئولانه" خوانده است. آقای محقق از "رزمندگان" افغان و دیگر کشورها سپاسگزاری کرده‌ بود که در جنگ سوریه شرکت کردند و موفقیت به دست آوردند.

اظهارات آقای محقق واکنش برخی از اعضای پارلمان افغانستان را نیز در پی داشته است.

محمد نذیر احمدزی، معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان گفته است: "پارلمان افغانستان پیش از این هم شرکت افغان‌ها از طرف کشورهای خارجی در جنگ سوریه را محکوم کرده است و حالا هم محکوم می‌کند."

آقای احمدزی گفته است که حرف‌های آقای محقق به نمایندگی از افغانستان بیان نشده است.

آقای محقق اظهارات خود را چند روز پیش در برنامه "محبان اهل بیت" در تهران بیان کرده است.

او در بخشی از سخنرانی خود گفته بود: "لازم می‌دانم از همه رزمندگان که در این نبردها تشریک مساعی کردند، چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد شعبی عراق و همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده‌اند و در حقیقت نبردی که اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، پیروز شدند، صمیمانه تشکر کنم."

آقای محقق در ادامه با ستایش از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، به آنها به خاطر "پیروزی"شان تبریک گفته بود. اندکی بعد از شکست داعش در رقه، قاسم سلیمانی گفته بود که کار داعش تمام شده است.

محمد فیصل سمیع، نایب منشی مجلس سنای افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی اظهارات آقای محقق را "غیرمسئولانه" خواند.

او گفت که موضوع اظهارات معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان امروز یکشنبه (۵ قوس/آذر) در نشست عمومی سنا مطرح شد و سناتورهای افغان "نگرانی شدید" خود در این باره را اعلام کردند.

حق نشر عکس Social media
Image caption آقای محقق در همایش "محبان اهل بیت" در تهران شرکت کرده بود

آقای سمیع درباره ستایش از اعضای گروه شبه‌نظامی فاطمیون از سوی آقای محقق گفت: "ایجاب این را نمی‌کرد که یک مقام بلندپایه و رسمی حکومت افغانستان در همچو یک مسئله و در همچو وضعیتی که تهدید تروریسم و جنگ دامنگیر ماست، از همچو کاری ستایش کند. این را من به نفع مردم و نظام افغانستان نمی‌بینم."

"لشکر فاطمیون" عنوان گروهی شبه نظامی است که اعضای آن را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهند اما از سوی سپاه پاسداران ایران برای شرکت در جنگ سوریه سازماندهی شده است.

گزارش‌ها حاکی است که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی در سال‌های اخیر افغان‌هایی را که داوطلب جنگ می‌خواند با عنوان لشکر فاطمیون و با قول ِ دادن تابعیت ایران و پرداخت مبالغی به سوریه فرستاده است.

دو ماه پیش سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت که شواهدی در دست دارد که ایران، نوجوانان افغان را با وعده پول و حق اقامت برای خانواده‌هایشان برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

به دنبال انتشار این گزارش، دولت افغانستان از ایران خواست که استخدام جنگجویان افغان را متوقف کند.

اما ایران می‌گوید که این افغان‌ها، خود داوطلب رفتن به سوریه و جنگیدن در کنار هواداران بشار اسد بوده‌اند.

بحث اظهارات معاون ریاست اجرایی در ایران، در میان برخی کاربران افغان شبکه‌های اجتماعی هم داغ است.

حکومت افغانستان اما در واکنش به حرف‌های آقای محقق تا اکنون اظهار نظری نکرده است.

با وجود انتقادهای بسیار، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان، هنوز موضع تازه‌ای در این ماجرا نگرفته است.

آقای محقق در بخشی از سخنرانی‌اش همچنین گفته که شمال افغانستان که "منطقه امنی" بود حالا با ظهور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ناامن شده است.

داعش چند سالی است که حضور پررنگ‌تری در افغانستان داشته است. تعدادی از مرگبارترین حملات انتحاری در این کشور، از جمله چند حمله به مساجد شیعیان کار این گروه بوده است.

عده‌ای از منتقدان حرف‌های آقای محقق می‌گویند که ستایش یک مقام دولتی از لشکر فاطمیون که عمدتا از شهروندان شیعه‌مذهب افغان تشکیل شده، ممکن است بهانه‌ای برای حملات بیشتر داعش به شیعیان در افغانستان شود.