عبدالله و ابراهیمی به سخنان محقق واکنش نشان دادند

محقق حق نشر عکس FB
Image caption قول آقای محقق گفته شده شماری از کسانی که این انتقادها را مطرح می‌کنند، خود "متهم به همکاری با داعش" هستند و چنین افرادی "از شکست داعش ناراحتند و بدون ملاحظه هموطنی بر من می‌تازند، مانند بعضی بزرگان در پارلمان".

در ادامه واکنش‌ها به اظهارات اخیر محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی و عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس واکنش نشان داده‌اند.

آقای محقق پنجشنبه هفته گذشته (۲ قوس/آذر) در همایش "بیداری اسلامی" از نبرد "رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد شعبی عراق و همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا" علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه تشکر کرد.

آقای عبدالله روز دوشنبه (۶ قوس/آذر) در نشست شورای وزیران بدون ذکر نام آقای محقق و اشاره صریح به اظهارات او، گفت "در این اواخر نظریاتی ارائه شده" و افزود که سیاست دولت افغانستان این است که "ما طرفدار شرکت افغان‌ها در جنگ در هیچ نقطه دنیا نیستیم".

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افزود که مردم افغانستان می‌خواهند در صلح با هم زندگی کنند، ولی در حال حاضر جنگ بر آنها تحمیل شده و "درصف اول دفاع در برابر داعش" قرار دارند و حاضر به دادن قربانی شده‌اند.

در همین حال، عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس افغانستان در اظهارات مشابه در نشست علنی مجلس گفت: "مقامات حکومتی در داخل و خارج، از هر آدرسی که هستند، باید منافع ملی افغانستان را جدا در نظر بگیرند."

آقای ابراهیمی اظهار تاسف کرد و با تاکید بر این که "هر گونه اظهاراتی که منافع مردم افغانستان را زیر سوال می‌برد، جفا در حق مردم افغانستان است"، افزود: "منافع ملی را به عنوان امانت مردم افغانستان، با تاسف، در نظر نداریم. این نشان‌دهنده آن است که ما تا هنوز به سیاست خارجی مدون دست نیافته‌ایم."

حق نشر عکس FB/DR Abdullah Abdullah
Image caption آقای عبدالله گفته که سیاست دولت افغانستان این است که "ما طرفدار شرکت افغان‌ها در جنگ در هیچ نقطه دنیا نیستیم"

شماری از نمایندگان مجلس هم در این مورد با اظهارات صریحی سخنان آقای محقق را محکوم کردند و آن را مغایر منافع ملی افغانستان دانستند.

در صفحه فیسبوک منسوب به آقای محقق از قول او در دفاع از اظهارات اخیر او و رد انتقادها آمده شماری از کسانی که این انتقادها را مطرح می‌کنند، خود "متهم به همکاری با داعش" هستند. به نوشته این صفحه فیسبوکی، چنین افرادی "از شکست داعش ناراحتند و بدون ملاحظه هموطنی بر من می‌تازند، مانند بعضی بزرگان در پارلمان".

او دو گروه دیگر از منتقدانش را منسوب به قوم هزاره دانسته و افزوده که آنها "دوست و دشمن را نمی‌شناسند" و "از جنایات داعش در سطح منطقه و جهان بی‌خبرند". در صفحه منسوب به آقای محقق شماری دیگر از منتقدان کسانی بر شمرده شده‌اند که با او "احساس رقابت می‌کنند، ولی همیشه ناکام مانده‌اند" و می‌خواهند به او "از این طریق ضربه بزنند".

در صفحه فیسبوکی آقای محقق "یک نفر" دیگر نیز به صورت معما ذکر شده و افزوده شده که او قصد دارد در آینده نامزد معاون دوم ریاست جمهوری شود و با این انتقادها می‌خواهد خودش را در "دل نفری دیگر شیرین کند". در این صفحه از مخاطبان خواسته شده که نام این نفر را پیدا کنند.

حق نشر عکس Fb/Haji Mohammad Mohaqeq
Image caption آقای ابراهیمی (راست) گفته: "منافع ملی را به عنوان امانت مردم افغانستان، با تاسف، در نظر نداریم. این نشان‌دهنده آن است که ما تا هنوز به سیاست خارجی مدون دست نیافته‌ایم."

مخالفت با مشارکت افغان‌ها در جنگ خاور میانه، به‌ویژه سوریه زمانی خبرساز شد که رسانه‌ها از حضور افغانستان در چهارچوب واحدی به نام "لشکر فاطمیون" خبر دادند.

گفته شده که این لشکر عمدتاً متشکل از جوانان مهاجر افغان است که سپاه پاسداران ایران برای جنگیدن با مخالفان دولت سوریه به این کشور می‌فرستد، اما منابع دولت ایران همواره گفته‌اند که این افراد به صورت داوطلبانه به سوریه می‌روند.

رسانه‌های افغانستان مشارکت این افراد در جنگ سوریه را ناشی از فقر، بیکاری و احیاناً انگیزه‌های مذهبی می‌دانند و از دولت می‌خواهند که زمینه کار را در داخل کشور فراهم کنند تا جلو خروج چنین افرادی گرفته شود.