یک عضو پیشین شورای ولایتی هرات به جرم آدم‌ربایی اعدام شد

مقامات ریاست زندان‌های افغانستان می‌گویند یک عضو پیشین شورای ولایتی هرات در بین اعدام شدگان است حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقامات ریاست زندان‌های افغانستان می‌گویند یک عضو پیشین شورای ولایتی هرات در بین اعدام شدگان است

مقام‌های ریاست زندان‌های افغانستان می‌گویند یک عضو پیشین شورای ولایتی هرات همراه با چهار نفر دیگر اعدام شدند.

عبادالله کریمی، مسئول مطبوعاتی ریاست زندان‌ها و توقیف‌گاه‌های افغانستان به بی‌بی‌سی گفت اعضای یک باند پنج نفری آدم‌ربایی امروز چهارشنبه ۹ قوس/آذر در زندان پلچرخی کابل اعدام شدند.

به گفته وی، عسکر انوری، عضو پیشین شورای ولایتی هرات نیز در بین اعدام شدگان است.

این افراد در آدم‌ربایی که منجر به قتل شده، در سه مرحله دادگاه مجرم شناخته شده و حکم اعدام آنها از سوی رئیس جمهوری افغانستان توشیح شده است.

آقای کریمی می‌گوید این باند فردی را به نام محمد ایماق که فرزند معاون یک شرکت ساختمانی بود، ربوده بودند.

Image caption در اولین مرحله رسیدگی به این پرونده، این افراد در دادگاه هرات به اعدام محکوم شده بودند

این افراد که در ماه اسد/مرداد سال گذشته بازداشت شده بودند، در ماه میزان سال گذشته در دادگاه جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی در هرات محکوم به اعدام شده بودند.

گفته شده که این آدم‌ربایان با وجود این که دو میلیون افغانی حدود سی هزار دلار از خانواده فرد ربوده شده گرفته بودند اما او را به قتل رساندند.

آدم‌ربایی در چند سال اخیر در هرات موجب نگرانی بسیاری شده و در موارد بسیاری اعتراضات گسترده صاحبان صنایع و سرمایه را در این شهر در پی داشته است.

اجرای حکم اعدام این افراد در حالی صورت می‌گیرد که دولت افغانستان زیر فشار کشورهای همکارش قرار دارد تا در پرونده‌های افراد محکوم به اعدام تجدید نظر کند.

آمار نشان می‌دهد که اکنون دست‌کم پنجصد محکوم به اعدام در زندان‌های افغانستان وجود دارند که اجرای حکم‌شان در انتظار توشیح رئیس جمهوری است.

از زمان شروع کار حکومت وحدت ملی این چهارمین مورد اعدام در افغانستان است. پیش از این رئیس جمهور اشرف غنی حکم اعدام رئیس خداداد سردسته یک گروه تبهکار و حبیب استالف، آدم‌ربا را توشیح و اجرا کرده بود. پیشتر از آن نیز حکم اعدام عاملان تجاوز گروهی در پغمان از سوی رئیس جمهور حامد کرزی توشیح شده بود که در زمان اشرف غنی اجرا شد.

در سیزده سال حاکمیت آقای کرزی حکم اعدام دست‌کم ۵۱ نفر تطبیق شد و ۲۷۰ نفر دیگر هم محکوم به اعدام شدند.

مطالب مرتبط