برگزاری دومین دور گفتگوهای فرهنگی افغانستان و ایران در کابل

Image caption شرکت کنندگان این برنامه بیشتر استادان دانشگاه‌ها و اعضای جامعه مدنی دو کشور هستند.

دومین دورگفتگوهای فرهنگی افغانستان و ایران با محوریت مهاجرت درکابل برگزار شد.

این نشست با ابتکار دانشگاه علامه طباطبایی ایران و انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان برای یک روز در کابل دایرشد.

دور قبلی این گفتگو سال گذشته درتهران برگزار شده بود. شرکت کنندگان این برنامه بیشتر استادان دانشگاه‌ها و اعضای جامعه مدنی دو کشور هستند.

هدف ازاین نشست به گفته برگزارکنندگان شناسایی گره‌های کور در رابطه‌های دو کشور است که باید برای حل آن راه کارهای معرفی شود.

داوود مرادیان، رئیس انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که یکی از این گره‌ها، گره مهاجرت افغانها به ایران است. با توجه به زندگی چهار دهه مهاجرین افغان در ایران هنوز در مسئله ادغام و مشکلات حقوقی با مشکلات زیادی مواجه هستند.

او افزود که علاوه بر آن تصورات نادرستی هم در میان مهاجران افغان و هم میان میزبانان وجود دارد که این گروه‌ها باید شناسایی شود.

به نظر او تصوری که افغانها از ایران دارند دو واژه است. تبعیض و تحقیر. تبعیض در ساختارهای دولتی و تحقیر در بین جامعه ایرانی. تصور که بیشتر ایرانی‌ها از افغانها دارند نیز این است که ایرانی‌ها میزبان سخاوتمند بودند و افغانها مشکلات امنیتی برای جامعه ایرانی ایجاد کردند که هردو اغراق می‌کنند.

غلام‌علی چگنی زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ایران نیز این نشست را مهم خواند وگفت نشست نهادهای علمی و دانشگاهی افغانستان و ایران به این دلیل اهمیت دارد که دولت‌های افغانستان و ایران در اداره زندگی روزمره تقریبا ناتوان هستند.

او گفت آینده منطقه بسیار متفاوت از امروز خواهد بود و این آینده مبهم فرار انسانها را فراهم کرده‌است. به باور آقای چگنی‌زاده، خسکشالی و تغییر اقلیم یکی از تهدیدهای است در این منطقه که باید به طور جدی به آن توجه شود.