ارگ ریاست جمهوری افغانستان: اظهارات محقق مغایر سیاست خارجی است

ارگ حق نشر عکس ARG
Image caption ارگ ریاست جمهوری

ارگ ریاست جمهوری به ستایش محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان از حضور افغان‌ها در جنگ عراق واکنش نشان داده و گفته است که این اظهارات مغایر با سیاست خارجی و منافع ملی است.

در بیانیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که "این اظهارات از سوی دولت افغانستان در روشنایی منافع ملی و قوانین نافذۀ كشور به‌گونۀ جدی مورد بررسی قرار می‌گیرد".

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری در گفت‌وگو با محب مدثر، خبرنگار بی‌بی‌سی درباره چگونگی بررسی و پیامدهای اظهارات حمایتی آقای محقق جزئیاتی ارائه نکرد، اما گفت که بر اساس قوانین نافذه افغانستان شهروندان این کشور نمی‌توانند در کشورهای دومی و سومی بجنگند.

آقای مرتضوی همچنین گفت که دولت افغانستان مصمم است که مشکل اتباع افغانستان را که در کشورهای دیگر در منازعات شامل شده، از طریق تفاهم و احترام متقابل براساس موازین بین‌المللی در منطقه، حل نماید.

آقای محقق هفته گذشته در همایش "بیداری اسلامی" از شهروندان افغانستان که علیه داعش در عراق و سوریه جنگیده‌اند، قدردانی کرده بود. او در بخشی از سخنرانی خود گفته بود: "لازم می‌دانم از همه رزمندگان که در این نبردها تشریک مساعی کردند، چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد شعبی عراق و همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده‌اند و در حقیقت نبردی که اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، پیروز شدند، صمیمانه تشکر کنم."

معاون دوم ریاست اجرایی در توضیح اظهاراتش به بی‌بی‌سی گفت که آنچه در همایش بیداری اسلامی در ایران درباره حضور افغان‌ها در "لشکر فاطمیون" گفته "سیاست" دولت افغانستان نیست و به نمایندگی از دولت افغانستان در این همایش شرکت نکرده بود. او افزوده که منتقدانش حرف‌های او را سوء تعبیر کرده‌اند.

Image caption محقق: در کشوری که معاون ریاست اجرایی‌اش آزادی بیان نداشته باشد، مردم دیگر چه کار کنند. نظر شخصی خود را آدم گاهی می‌گوید.

سخنان آقای محقق در تهران واکنش‌های زیادی در میان برخی سیاست‌مداران افغان و کاربران شبکه‌های اجتماعی بر انگیخته بود.

تا جایی که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان روز دوشنبه (۶ قوس/آذر) در نشست شورای وزیران گفت: "در این اواخر نظریاتی ارائه شده" و افزود که بر اساس سیاست دولت افغانستان "ما طرفدار شرکت افغان‌ها در جنگ در هیچ نقطه دنیا نیستیم". حالا آقای محقق می‌گوید که با حرف آقای عبدالله همسو است.

'فاطمیون'

دو ماه پیش سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت که شواهدی در دست دارد که ایران، نوجوانان افغان را با وعده پول و حق اقامت برای خانواده‌هایشان برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

به دنبال انتشار این گزارش، دولت افغانستان از ایران خواست که استخدام جنگجویان افغان را متوقف کند.

گروه شبه‌نظامی موسوم به "فاطمیون" عمدتاً از جوانان مهاجر افغان تشکیل شده که گفته می‌شود سپاه پاسداران ایران برای جنگیدن با مخالفان دولت سوریه به این کشور می‌فرستد، اما منابع دولت ایران همواره گفته‌اند که این افراد به صورت داوطلبانه به سوریه می‌روند.

رسانه‌های افغانستان مشارکت این افراد در جنگ سوریه را ناشی از فقر، بیکاری و احیاناً انگیزه‌های مذهبی می‌دانند و از دولت می‌خواهند که زمینه کار را در داخل کشور فراهم کنند تا جلو خروج آنها گرفته شود.