آغاز نشست مقدماتی "قلب آسیا" درباره افغانستان در باکو

باکو
Image caption نشست مقدماتی کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان در باکو آغاز شد

نشست مقدماتی هفتمین دور کنفرانس قلب آسیا یا "روند استانبول" درباره افغانستان با حضور مقام‌های ارشد کشورهای عضو، صبح امروز پنجشنبه ۹ قوس/آذر در باکو پایتخت آذربایجان آغاز شد.

در نشست امروز انتظار می‌رود مسوده (پیش‌نویس) پایانی هفتمین نشست قلب آسیا نهایی شود.

این مسوده فردا در نشست پایانی این همایش با حضور رئیسان جمهور افغانستان و آذربایجان امضا خواهد شد.

امنیت و مبارزه با تروریسم، مبارزه با جرایم سازمان‌یافته و مواد مخدر، گسترش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای، مهاجران و گفت‌وگوها برای تامین صلح در افغانستان از موضوعات اصلی مورد بحث در این نشست است.

عادله راز، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه افغانستان و آراز عظیموف معاون وزارت خارجه آذربایجان نشست امروز را مدیریت می‌کنند.

ارشاد هنریار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به باکو سفر کرده می‌گوید که با وجود بیشترشدن اختلاف‌ها میان کشورهای منطقه‌، به نظر می‌رسد نگاه و توجه کشورهای منطقه به افغانستان کم نشده است.

Image caption چهارده کشور منطقه‌ای عضو اصلی این نشست بوده و ۱۷ کشور و ۱۴ سازمان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای اعضای ناظر آن هستند

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز امروز در یک نشست خبری در کابل گفت قرار است در سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به آذربایجان، قراردادهای ترویج و حمایت از سرمایه‌گذاری دو جانبه، خدمات هوایی دو جانبه، امنیت و تطبیق قانون، همکاری‌های ترانزیتی، همکاری‌های اقتصادی و تجارتی، همکاری‌های علمی و همکاری‌های متقابل گمرکی به امضا برسد.

هفت سال از برگزاری سالانه نشست قلب آسیا می‌گذرد. اولین دور این نشست در شهر استانبول برگزار شد به همین دلیل به نام "روند استانبول" از آن یاد می‌شود.

چهارده کشور منطقه‌ عضو اصلی این نشست و ۱۷ کشور و ۱۴ سازمان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای هم اعضای ناظر آن هستند.

مطالب مرتبط