فرماندهی نیروی مرزی افغانستان به وزارت دفاع سپرده شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption شمار نیروهای مرزی افغانستان به بیش از ۱۹ هزار می رسد

فرماندهی بیش از ۱۹ هزار نیروی مرزی افغانستان که قبلا در چارچوب وزارت داخله/ کشور افغانستان قرار داشتنند به وزارت دفاع افغانستان سپرده شد.

ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله افغانستان امروز شنبه (۱۱ قوس/آذر) در مراسمی در کابل گفت که تنها حدود چهار هزار سرباز پلیس مرزی در ساختار وزارت کشور افغانستان باقی خواهند ماند.

او گفت که این نیروها به تجهیزات مدرن و آموزش‌های فنی مجهز خواهند شد و برای کنترل مرز‌های رسمی زمینی و هوایی افغانستان در ساختار وزارت داخله باقی می‌مانند.

طارق‌شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان نیز در این مراسم که با حضور رئیس‌جمهوری افغانستان و فرمانده نیروهای خارجی برگزار شده بود گفت که انتقال مدیریت و فرماندهی نیروهای مرزی از وزارت داخله به وزارت دفاع افغانستان به منظورحمایت به موقع از آنان و ایجاد اصلاحات بنیادی در این نیروها است.

در این برنامه تمام اسلحه و تجهیزات این نیروها نیز از وزارت داخله به وزارت دفاع افغانستان منتقل می‌شود.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای مرزی این کشور از نظر کارمندان مورد نیاز۹۰ درصد، از نظر سلاح سبک ۸۵ درصد، از نظر داشتن سلاح سنگین ۴۵ درصد و از نظر وسایط و تجهیزات دیگر ۷۰ درصد تکمیل هستند.

این وزارت افزوده که نیروهای مرزی افغانستان تا قبل از انتقال به این وزارت با چالش‌هایی نیز مواجه بوده است.

نداشتن قابلیت رزمی، عدم دریافت آموزش‌های لازم، نبود تاسیسات نظامی مثل پاسگاه‌ها، نداشتن حمایت هوایی کافی، نداشتن پوشش سراسری، وجود ۲۶۴ راه باز و نبود پوشش امنیتی برای ۱۵۰۰ کیلومتر مرز رسمی از چالش‌های عمده این نیروها خوانده شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسئولیت نیروهای مرزی از امروز به وزارت دفاع افغانستان منتقل شد

'نیروهای افغان مدرن‌تر می‌شوند '

در همین حال جان نیکولسن، فرمانده نیروهای ناتو نیز در این نشست گفت که "ما باید این جنگ را که علیه تروریسم آغازکرده‌ایم برنده شویم".

او گفت که نیروهای امنیتی افغان اکنون چهره تهاجمی به جنگ داده و این باعث کاهش تلفات نیروهای نظامی افغانستان شده‌اند.

به گفته او افزایش نیروهای ویژه، دوبرابر شدن نیروهای کماندو، و مدرن ساختن نیروهای هوایی چهره جنگ را در افغانستان تغییر داده است.

او گفت که این نیروهای بین‌المللی نیروهای نظامی افغانستان را از موثرین و مدرن‌ترین نیروها درمنطقه خواهند ساخت.

فرمانده نیروهای آمریکایی همچنین گفت که مشاوران آمریکایی با بخش‌های مختلف نیروهای امنیتی افغانستان کار خواهند کرد و طالبان شانس برنده شدن را در افغانستان ندارند "یا باید صلح کنند و یا اینکه در میدان جنگ نابود شوند".

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز گفت که اکنون نیروهای طالبان قادربه جنگ رویارو با نیروهای افغان نیستند.

او با اشاره به ادعاهای شماری از سیاسیون افغان گفت کسانی که مدعی هستند که افرادی در دولت از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حمایت می‌کنند، به دادگاه بیایند و ادعای خود را به اثبات برسانند.

رئیس‌جمهور غنی گفته است: "هرکسی که ادعا دارد که یک عضو عالی‌رتبه از این کشور یا وسط‌‌‌رتبه و یا غیره همراه داعش شامل است،جرئت کند به محکمه بیاید و ادعای خود را تثبیت کند ارنه چادر بپوشد."

آقای غنی گفت که اولین کسی بود که درباره خطر داعش در منطقه صحبت کرده است.