دیپلمات ارشد آمریکایی: پاکستان در مبارزه با تروریسم اقدام جدی نکرده

عبدالله و ولز حق نشر عکس CEO Office
Image caption خانم ولز ضمن تاکید بر "همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم"، گفته که پاکستان اقدامی برای نابودی "مراکز تروریستی" در خاک خود نکرده

یک دیپلمات ارشد آمریکایی در سفری به کابل، از پاکستان انتقاد کرده که در مبارزه با تروریسم "هیچ اقدام جدی" نکرده است.

آلیس ولز، معاون وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه (۱۳ قوس/آذر) در دیداری با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان، گفت که کشورش خواستار "تغییر سیاست پاکستان" است.

براساس خبرنامه‌ای که دفتر آقای عبدالله از این دیدار منتشر کرده، خانم ولز ضمن تاکید بر "همکاری پاکستان در مبارزه با تروریسم"، گفته که پاکستان نه تنها اقدامی برای نابودی "مراکز تروریستی" در خاک خود نکرده، بلکه حافظ سعید، رهبر "لشکر طیبه" را نیز آزاد کرده است.

حافظ سعید ۱۰ روز پیش براساس حکم دادگاهی در پاکستان از حبس خانگی آزاد شد و به دنبال آن کاخ سفید به اسلام‌آباد هشدار داد که اگر او را دوباره بازداشت نکند، آزادی او می‌تواند "پیامد" داشته باشد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی آسیا در این دیدار گفته که کشورش آماده همکاری با روسیه در افغانستان در امر مبارزه با تروریسم است.

آقای عبدالله هم بر از میان برداشتن "پناهگاه‌های تروریستی" در خاک پاکستان تاکید کرد و گفت که پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، "هیچ تغییری در سیاست‌های پاکستان به میان نیامده است".

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان افزوده است: "پاکستان در مبارزه با تروریسم، از میان برداشتن پناه‌گاه‌های هراس‌افگنان و روند گفت‌وگوهای صلح با افغانستان همکاری صادقانه نماید."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز متیس به پاکستان رفته تا مقامهای این کشور را تحت فشار قرار دهد که در مبارزه با تروریسم همکاری "موثر" کنند

در همین حال، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان سفر کرده تا خواستار آنچه که "مبارزه موثر" پاکستان در مبارزه با تروریسم شود.

آقای متیس ظاهراً برای تحت فشار قرار دادن مقام‌های نظامی و رهبران سیاسی پاکستان برای مبارزه جدی‌تر با تروریسم به پاکستان رفته، اما دولت پاکستان از او استقبال سردی کرده است.

خبرنگاران در اسلام‌آباد می‌گویند که هیچ مقام ارشد دولتی برای استقبال از آقای متیس به فرودگاه اسلام‌آباد نرفت، اما شاهد خاقان، نخست‌وزیر پاکستان در دیدار با آقای متیس گفته که کشور مانند گذشته در مبارزه با تروریسم جدی است.

براساس یک خبر دیگر، دینگ شیجون، فرستاده ویژه چین برای افغانستان و پاکستان در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده که کشور در پی برگزاری اجلاسی با شرکت نمایندگان دولت‌های چین، پاکستان و افغانستان است.

نماینده چین گفت که این نشست در سطح وزیران خارجه برگزار خواهد شد و دولت افغانستان برای شرکت در این نشست اعلام آمادگی کرده است.