دو افسر امنیتی به اتهام تجاوز جنسی به دختری در بامیان بازداشت شدند

بامیان
Image caption بامیان از آرام‌ترین ولایت‌های افغانستان است که در آن آمار خشونت پایین است

مقام‌های محلی در ولایت در مرکز افغانستان گفته‌اند که دو افسر ارشد امنیتی به اتهام "تجاوز جنسی" به یک دختر بازداشت شده‌اند.

عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان روز سه‌شنبه (۱۴ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که ماموران پلیس جنایی این دو افسر را به صورت "بالفعل" در حال ارتکاب جرم بازداشت کردند.

آقای احمدی افزود که یکی از این افسران کارمند فرماندهی پلیس و فرد دومی افسر اداره امنیت ملی است که در حال حاضر در حال بازداشت به‌سر می‌برند.

سخنگوی والی بامیان گفت که متهمان به دادستانی معرفی شده و دادستان‌ها از آنها بازپرسی می‌کنند.

او با اشاره به این که گفته شده متهمان با افراد بانفوذ ارتباط دارند، تاکید کرد که روابط آنها با افراد قدرتمند "هیچ اهمیتی ندارد" و با آنها "قطعاً مطابق قانون برخورد خواهد شد".

گزارش‌ها حاکی است که این افسران دختری را که در جاده‌ای پیاده راه می‌رفت، به موتر/خودرو حامل خود سوار کردند و در میانه راه به او "تجاوز کردند".

این خبر در حالی منتشر می‌شود که اخیراً کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ثبت ۳۸۰۰ مورد خشونت با زنان در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد.

براساس بیانیه مطبوعاتی این کمیسیون، ۱۸۶ مورد از این آمار مشمول "خشونت جنسی" می‌شود که ۳۸ مورد آن "تجاوز جنسی" بوده است.

این آمار تنها آماری است که در دفترهای کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت شده و شامل موارد ثبت نشده نمی‌شود. باور بسیاری بر آن است که آمار واقعی خشونت با زنان بیشتر از این است.