سیما سمر: نگرانی جدی درباره وضعیت حقوق بشر در افغانستان پابرجاست

افغانستان حق نشر عکس aihrc
Image caption خانم سمر گفت که از تمام طرف‌های منازعه می‌خواهد که به قوانین جنگ و ارزش‌های حقوق بشری احترام بگذارند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه حقوق بشر در افغانستان وجود داشته، نگرانی‌های زیادی درباره وضعیت حقوق بشر تا هنوز وجود دارد.

سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان که امروز سه شنبه (۱۴ قوس/آذر) در برنامه تجلیل از روز جهانی اعلامیه جهانی حقوق بشر در کابل صحبت می‌کرد، گفت که افزایش تلفات غیرنظامیان که سال گذشته توسط نیروهای شورشی، دولتی و نیروهای بین المللی انجام شده یکی از این نگرانی‌ها است.

او گفت که از تمام طرف‌های منازعه می‌خواهد به قوانین جنگ و ارزش‌های حقوق بشری احترام بگذارند.

خانم سمر از ادامه خشونت علیه کودکان ابراز نگرانی کرده و گفت که آنان با انواع خشونت از جمله کار شاقه، سوء استفاده جنسی و استفاده در درگیری‌های مسلحانه مواجه هستند.

حق نشر عکس aihrc
Image caption یاماموتو تادامیچی، نماینده ویژ سازمان ملل در افغانستان در این نشست گفت که تصویب "کد جزایی" جدید یک دستاورد ارزشمند برای افغانستان است

او گفت نیروهای مخالف و همچنین نیروهای پلیس محلی از کودکان در صفوف جنگ استفاده می‌کنند.

خانم سمر فقر و بیکاری را عامل دیگر نقض حقوق بشر دانست و گفت که این سبب فراهم کردن زمینه استفاده افراد توسط نیروهای مخالف دولت و "باندهای مافیا" می‌شود.

او گفت که کیفیت بد آموزش و پرورش یکی ازنگرانی‌های دیگر حقوق بشری در افغانستان است که باعث می‌شود دختران و پسران به حقوق اولیه شان دسترسی نداشته باشند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان از دولت خواست که در زمینه رسیدگی به حقوق ۲۰۰ هزار بی‌جاشده داخلی و آوارگان افغان که از خارج این کشور برگشته‌اند، تلاش کند.

او گفت که خشونت علیه زنان در افغانستان کماکان مشکلی جدی در این کشور است.

حق نشر عکس aihrc
Image caption وزیر کشور افغانستان در این نشست گفت که تلاش می‌کند نیروهای پلیس به ارزشهای حقوق بشری احترام بگذارند.

یاماموتو تادامیچی، نماینده ویژ سازمان ملل در افغانستان در این نشست گفت که تصویب کد جزایی جدید یک دستاورد ارزشمند برای افغانستان است.

او گفت که بسیاری از ارزش‌های حقوق بشری از جمله جرم‌انگاری بچه‌بازی در این قانون گنجانیده شده است.

ویس احمد برمک، وزیر داخله افغانستان هم در این نشست اعلام کرد که تلاش می‌کند تا به نیروهای پلیس و کارمندان وزارت داخله/کشور آموزش‌هایی فراهم شود تا به ارزش‌های حقوق بشری بیشتر پی برده و به آن احترام بگذارند.

او گفت که تحقیقی همه‌جانبه درباره پلیس محلی انجام شده و تمام افراد زیر سن قانونی که قبلا درصفوف این نیروها بوده ازساختار آن خارج شده است.