خلیلی: طرف صلح دولت افغانستان گروه طالبان‌است نه داعش

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption خلیلی:از مسئولین و بخصوص مسئولین امنیتی می‌خواهم که اظهاراتی نکنند که روند صلح آسیب ببیند

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که در روند صلح افغانستان طرف مذاکره دولت این کشور گروه طالبان است نه گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش).

او امروز چهارشنبه ۱۵ قوس/ آذر در نشستی که برای گزارش شرح فعالیت خود به مردم برگزار کرده بود، گفت که اگر قرار باشد داعش و گروه طالبان را یکسان فرض کنیم "من معتقدم که به یک بی‌راهه می‌رویم و از مسئولین و بخصوص مسئولین امنیتی می‌خواهم که اظهاراتی نکنند که روند صلح آسیب ببیند."

به گفته آقای خلیلی افراد گروه طالبان در سال ۱۳۹۴ در یک عملیات نظامی گروگان‌های غیر نظامی متعلق به مردم هزاره را با جنگ از دست افراد داعش رها کردند.

۳۱ نفر که بیشتر آنها از قوم هزاره بودند، چهارم حوت سال ۱۳۹۳، زمانی که از هرات به سوی کابل سفر می‌کردند، در ولایت زابل از سوی افراد مسلح به گروگان گرفته شدند.

دولت افغانستان گفته بود که این افراد در عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان آزاد شدند.

آقای خلیلی در این نشست گفت برای افغانستان، صلح به عنوان یک ضرورت جدی مطرح است.

او تاکید کرد که مشکل افغانستان از طریق جنگ حل نمی‌شود و "تا زمانی که جنگ و حمله است، دفاع هم است."

به گفته آقای خلیلی زمینه مساعد آغاز تماس با طرف‌های درگیر در افغانستان فراهم شده است.

محمد اکرم اخپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان نیز در نشست امروز گفت که حکومت بدون هیچ پیش شرطی حاضر به گفتگو با طالبان است و خواسته‌های طالبان در کنفرانسی که تا حدود یک ماه دیگر برگزار خواهد شد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای اخپلواک در این نشست گفت که از طالبان می‌خواهد که با باز نمودن دفتر در کابل و یا هر راهکار دیگر میانجی‌گری که آنان باور دارند، زمینه گفتگو و مذاکره را برای برقراری صلح با عزت فراهم سازد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
شرکت شورای عالی صلح افغانستان در گفتگو با طالبان