رهبر جهادی افغان: انتخابات پارلمانی برگزار نشود، بحران پیش می‌آید

سیاف حق نشر عکس FB/Abdul Rab Rasul Sayyaf
Image caption وضع نشان می‌دهد که آمادگی برای [برگزاری] انتخابات گرفته نشده، متاسفانه، ترتیبات و مقدماتی که لازم است، گرفته نشده

یک رهبر پرنفوذ جهادی افغانستان هشدار داده که اگر انتخابات پارلمانی آینده برگزار نشود یا با "تقلب" برگزار شود، کشور به سوی "بیراهه و بحرانی خطرناک" پیش خواهد رفت.

عبدالرب‌رسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی روز پنجشنبه (۱۶ قوس/آذر) در همایش اعضا و هواداران این حزب گفت که اگرچه به صورت رسمی اعلام شده که انتخابات برگزار می‌شود، ولی در واقع هیچ ترتیباتی برای این کار روی دست گرفته نشده است.

آقای سیاف افزود: "وضع نشان می‌دهد که آمادگی برای [برگزاری] انتخابات گرفته نشده، متاسفانه، ترتیبات و مقدماتی که لازم است، گرفته نشده."

او هشدار داد که اگر انتخابات برگزار نشود، کشور با "کشمکشی بسیار خطرناک" رو به رو خواهد شد. او افزود که انتخابات چه برگزار نشود و چه با "تقلب مانند انتخابات گذشته" ـ که اشاره او به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بود ـ برگزار شود، کشور به سوی "بیراهه و بحرانی نو" خواهد رفت و نتایج آن "بسیار خطرناک" خواهد بود.

حق نشر عکس IEC
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات تاریخ ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) اعلام کرده

این رهبر جهادی تاکید کرد که انتخابات پارلمانی آینده باید به صورت شفاف و بی‌طرفانه برگزار شود و مکانیسم نظارت بر انتخابات هم باید جانبدارانه نباشد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش از این تاریخ ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) اعلام کرده است.

مسئولان این کمیسیون گفته‌اند که مراکز رای‌گیری مشخص و رهنمود امنیتی آن هم با نهادهای امنیتی تکمیل شده اما در نشستی که در اواخر تابستان گذشته با رهبران احزاب سیاسی داشت، گفته شد که منابع مالی برگزاری این انتخابات تامین نشده است.

قرار بود انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، ولی به دلایلی که به صورت رسمی اعلام نشده، تا سال آینده به تعویق افتاده و نمایندگانی که در انتخابات پارلمانی که در ۱۳۸۹ برای پنج سال برگزیده شده بودند، همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

انتخابات شوراهای محلی برخلاف پیش بینی قانون اساسی ۱۳۸۲ تا حال اصلا برگزار نشده و در هیچ ولسوالی شورای منتخب وجود ندارد.