بیشتر از سه میلیارد دلار در بخش انرژی افغانستان 'ناپدید است'

افانستان حق نشر عکس MEC
Image caption نهاد میک می‌گوید بیش از سه میلیارد دلار در بخش انرژی افغانستان ناپدید است

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری افغانستان (میک) اعلام کرده که از مبلغ چهار میلیارد دلاری که جامعه جهانی از سال ۲۰۰۲ تااکنون به بخش انرژی افغانستان کمک کرده، شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) تنها حسابده ۱۸۳ میلیون دلار آن است.

در تازه ترین گزارش این نهاد درباره شرکت برشنا آمده که این شرکت مدعی است که کمک‌کنندگان بین‌المللی به این شرکت تنها ۱۲.۵ میلیارد افغانی (بیشتر از۱۸۳ میلیون دلار) داده‌اند، در حالی که به گفته کمیته نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری، رقم کمک‌شده ۴ میلیادر دلار است.

این نهاد، اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) را یکی از منابع این آمار عنوان می‌کند..

در این گزارش آمده "اینکه این پول در کجا حیف و میل شده" مشخص نیست.

شرکت برشنا و وزارت انرژی و آب افغانستان از نهادهای بخش انرژی افغانستان هستند.

اجمل شاکر، از تهیه‌کننده‌گان این گزارش به بی‌بی‌سی گفت که با توجه به این که وزارت انرژی نیز بخشی از آن است، براساس موافقتنامه باید این پول در صورت حساب شرکت برشنا نشان داده می‌شد.

جاوید نورانی، عضو نهاد "میک" امروز شنبه (۱۸ قوس/آذر) در مراسم نشر این گزارش در کابل مدعی شد که مشکلات زیادی در شرکت برشنا وجود دارد. به گفته او "موجودیت فساد" در روند توزیع برق برای شهروندان افغانستان از جمله این مشکلات است.

او گفت بیشتر از ۴۰ درصد از افراد و نهادهایی که پول مصرفی برق خود را نمی‌پردازند افرادی در محل‌های مسکونی، ۲۹ درصد نهادهای دولتی، ۲۶ درصد شرکت‌های تجاری و حدود ۴ درصد نیز اماکن مذهبی هستند.

به گفته او مشکلات دیگر موجودیت ضایعات در سیستم برق‌رسانی در افغانستان است که به ۳۸ درصد می‌رسد و این بیشتر رقم ضایعات در میان کشورهای منطقه است. سیستم کهنه توزیع برق و فساد عامل این کار دانسته شده ‌است.

آقای نورانی افزود که هر کارمند شرکت برشنا روزانه باید ۴۰۰ میتر برق/کنتور را بخوانند ولی این افراد شماری از آنها را خوانده و بقیه را براساس حدس و گمان محاسبه می‌کنند.

وحید الله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا به بی‌بی‌سی گفت که این شرکت مرتکب فساد نشده است و این مقدار کمک در ۱۵ سال گذشته به بخش انرژی افغانستان صورت گرفته و شرکت برشنا هفت سال است مستقل شده که جوابگوی مصارف این مدت است.