ساخت نخستین مرکز درمان سرطان در کابل آغاز شد

افغانستان حق نشر عکس CEO
Image caption سنگ بنای این مرکز امروز توسط آقای عبدالله گذاشته شد

سنگ‌بنای ساخت نخستین مرکز تشخیص و درمان بیماری‌های سرطانی در شهر کابل در محوطه بیمارستان آموزشی علی‌آباد دانشگاه کابل در غرب این شهر گذاشته شد.

ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته است که این مرکز با کمک مالی سازمان بین‌الملی انرژی اتمی و با هزینه ۲۷ میلیون دلار ساخته می‌شود. قرار است شاخه‌هایی از این مرکز به شهرهای دیگر افغانستان نیز توسعه یابد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در مراسم آغاز ساخت این مرکز گفت که افغانستان در سال ۲۰۰۴ میلادی درباره تجهیز و آماده‌سازی این مرکز با رئیس سازمان انرژی و اتمی به توافق رسیده بود ولی به دلایلی کار ساخت‌ و تجهیز این مرکز تاکنون به تعویق افتاد.

آقای عبدالله گفت که با آماده شدن این مرکز برای بهره‌برداری بخش بزرگی از مشکلات شهروندان افغانستان که اکنون برای درمان به کشورهای دیگر می‌روند، رفع خواهد شد.

حق نشر عکس ceo
Image caption این مرکز با کمک سازمان بین‌المللی انرژی اتمی ساخت می‌شود

نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر آموزش عالی افغانستان گفت که آغاز ساخت این مرکز نشان می‌دهد که نهادهای علمی و آموزش عالی افغانستان ظرفیت و توانایی خوبی در بخش بهداشتی دارند.

او افزود که با افتتاح این مرکز مشکل هزاران شهروند مبتلا به سرطان "تا حدودی" رفع می‌شود.

قبل از این نیز وزیر بهداشت افغانستان اعلام کرده بود که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود ۲۰ هزار نفر در افغانستان به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند و از این میان ۱۶ هزار نفر بر اثر آن جان می‌بازند.