بانک مرکزی افغانستان تورم را کمتر از چهار درصد اعلام کرد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption بانک مرکزی افغانستان: در سال ۱۳۹۶ ازرش افغانی در برابر دلار ۳ درصد کاهش یافته است

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده که میزان تورم درافغانستان حدود ۳.۷ درصد و در ایران بالاتر از ۱۵ درصد و در کشور پاکستان نیز ۷ الی ۹ درصد است.

براساس گزارش بانک مرکزی ایران، تورم این کشور در ماه‌های اخیر حدود ۹ درصد بوده است. تورم سالانه هم پارسال ۹ و دو سال پیش ۱۱ درصد بوده است و تورم سال ۱۳۹۳ حدود ۱۵ درصد اعلام شده بود.

خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی افغانستان امروز، یکشنبه ۱۹ قوس/آذر در نشست خبری درکابل گفت که کشورش توانسته با کنترل قیمت بهترین وضعیت را در کنترل نرخ تورم داشته باشد.

او افزود با توجه به اینکه افغانستان کشور وارد کننده است، بخشی از این تورم ممکن است که تورم وارداتی باشد.

به گفته آقای صدیق این به معنی آن است که بانک مرکزی افغانستان، کنترل سیستم پولی کشور را به صورت دقیق و علمی پیش‌برده است.

او گفت که اکنون ذخایر ارزی افغانستان بیشتر از۱۰ ماه واردات مورد نیاز افغانستان است، براساس اصول بانکداری کشوری که به اندازه واردات سه ماهه خود ذخایر ارزی داشته باشد در وضعیت خوب قرار دارد و افغانستان بر این اساس در حالت فوق العاده قرار دارد.

آقای صدیق گفت که در سال ۱۳۹۶ "افغانی"، واحد پولی این کشور در برابر دلار ۳ درصد ارزش خود را از دست داده در حالیکه در کشور ایران این مقدار ۱۷ درصد و در پاکستان ۲۰ درصد بوده است.

براساس اطلاعات بانک مرکزی ایران ارزش ریال در برابر دلار آمریکا - طبق نرخ رسمی - در یک سال اخیر ۹ درصد کاهش یافته است. در بازار ایران هم ارزش هر دلار آمریکا در برابر ریال، نسبت به پارسال همین موقع، حدود ۶ درصد بالا رفته است البته در یک سال اخیر نرخ ارز در بازار آزاد پرنوسان بوده است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان گفت که این نشان می‌دهد که ارزش پول ملی افغانستان نسبت به کشورهای همسایه از ثبات بهتر برخوردار است.

او گفت که سیاست پولی افغانستان این نیست که نرخ دلار را با تزریق ارز ثابت نگهدارد، بلکه این ثبات بر اساس اصول بازار آزاد و میزان عرضه و تقاضا است.

آقای صدیق گفت که فقط در موارد خاص دولت اقدام به تزریق ارز خارجی دربازار کرده‌است.

او همچنین گفت که افغانستان از فهرست خاکستری "اقدامات مالی بین المللی(FATF) خارج شده است.

به گفته کارشناسان اقتصادی کشورهای که در این فهرست شامل شوند با محدودیت‌های معاملات پولی و مالی روبه‌رو می‌شوند. خروج افغانستان از این فهرست به معنی اعتبار نظام مالی این کشور است.

او گفت در نشستی که مسئولان بانک مرکزی افغانستان با صندوق بین المللی پول داشته دستاوردها و تعهدات افغانستان دربرابر این صندوق مثبت و بسیار خوب ارزیابی شده است.

به گفته او دولت افغانستان تمام اهداف همانند: مهار تورم، جمع‌آوری درست درآمد دولت، حفظ ذخایر ارزی و کنترل حجم پول درگردش در بازار را درست مدیریت کرده است.