واکنش عبدالله به حکمتیار: نفاق‌افکنی برای سلامت کشور مانند زهر است

حق نشر عکس FB/Dr. Abdullah Abdullah
Image caption آقای عبدالله بدون ذکر نام آقای حکمتیار گفت که سخن گفتن سیاستمداران براساس اختلافات قومی، ولایتی و مذهبی برای سلامت کشور "مانند زهر" است

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان به اظهارات جنجال‌برانگیز گلبدین حکمتیار واکنش نشان داده و آن را برای وحدت ملی به "زهر" تشبیه کرده است.

آقای حکمتیار روز یکشنبه (۱۹ قوس/آذر) در جمع هوادارانش در ولایت شرقی خوست گفت که "حق هر قوم لوی پکتیا (پکتیای بزرگ) باید از ولایت‌های کوچکی مانند بامیان، دایکندی و حتی پنجشیر بیشتر باشد". او با تاکید بر این که "مطمئن باشید که از حق‌تان دفاع می‌کنم"، وعده کرد که یک دانشگاه "بزرگ و معیاری" در خوست تشکیل می‌دهد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی روز دوشنبه در نشست شورای وزیران بدون ذکر نام آقای حکمتیار گفت که سخن گفتن سیاستمداران براساس اختلافات قومی، ولایتی و مذهبی برای سلامت کشور "مانند زهر" است.

او تاکید کرد که عنوان کردن مسائل "تفرقه‌برانگیز" به نفع افغانستان نیست، بلکه تنها "دست دشمن را قوی می‌کند". رئیس اجرایی افزود که تحریک کردن ساکنان ولایتی علیه ساکنان ولایتی دیگر هیچ کسی را به "هیچ هدف سالم و مثبتی نمی‌رساند".

در همین حال، عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان هم در جلسه علنی مجلس گفت که سیاستمداران باید منافع ملی را در اظهارات خود به عنوان "خط قرمز" در نظر بگیرند.

او تاکید کرد: "ما نباید تنش‌های، مذهبی را تحریک کنیم تا خدای نخواسته ما شاهد بحران دیگری در کنار بحران‌هایی که [حالا] در افغانستان شاهد آن هستیم، باشیم".

حق نشر عکس حق نشر عکسGETTY IMAGES
Image caption حکمتیار گفته "حق هر قوم لوی پکتیا (پکتیای بزرگ) باید از ولایت‌های کوچکی مانند بامیان، دایکندی و حتی پنجشیر بیشتر باشد"

از سوی دیگر، انور رحمتی، رئیس دفتر سرور دانش، معاون رئیس جمهوری نیز درستی اظهارات آقای حکمتیار را زیر سوال برده و از او خواسته که اگر بامیان وزیر، والی یا فرمانده قول اردو (لشکر) و فرقه دارد، او را باید به مردم این ولایت معرفی کند.

آقای حکمتیار در جمع هوادارانش در خوست گفته بود که مردم پکتیا در حکومت وحدت ملی وزیر، والی و فرمانده ارشدی در ارتش ندارد.

او در نشستی که روز دوشنبه با خبرنگاران داشت، حکومت وحدت ملی را "شرکت سهامی" خواند و به صراحت گفت در حال حاضر کسانی در حکومت وحدت ملی هستند که علیه او در گذشته جنگیده‌اند.

آقای حکمتیار خودش تا همین چند ماه پیش علیه حکومت وحدت ملی و نیروهای بین‌المللی می‌جنگید، اما با امضای توافقنامه آشتی بین او و حکومت وحدت ملی در اول میزان/مهر پارسال و رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه او، در ۹ ثور/اردیبهشت در انظار عمومی ظاهر شد.

گلبدین حکمتیار در حال حاضر رهبر یکی از جناح‌های حزب اسلامی است و پس از استقرار در کابل، بارها به دلیل اظهار نظر جنجال‌برانگیز درباره مسائل زبانی، قومی و مذهبی مورد انتقاد قرار گرفته، ولی همچنان به اظهارات خود درباره این مسائل ادامه می‌دهد.

از جمله در ۱۷ عقرب/آبان در اولین نشست سراسری حزب اسلامی در کابل، حکمتیار جنگ در افغانستان را جنگ میان دو قوم دانسته و گفت: "جنگ میان دو قوم است. قندوز نیز وضعیت مشابه دارد. همین‌گونه جنگ بغلان است. در تمام شمال و همه افغانستان، وضعیت اصلی جنگ همین است."

سخنگویان آقای حکمتیار گفته‌اند که او دیدگاه قومی ندارد و اظهاراتش تنها برای تامین عدالت و برابری در افغانستان است.

انتقاد حکمتیار از ایران

رهبر حزب اسلامی جناح حکمتیار در بخشی از سخنانش از ایران انتقاد کرد و گفت که دولت این کشور قصد دارد "همان بازی را که در عراق و سوریه کرده، در افغانستان هم بازی کند".

استدلال آقای حکمتیار این بود کسانی را که به گفته او، ایران از میان شهروندان مهاجر افغانستان به سوریه و عراق برای جنگیدن فرستاده، می‌خواهد پس از بیکار شدن از جنگ در این دو کشور به افغانستان بفرستد.

او همچنین افزود که اگر بپذیریم که اعضای گروه دولت اسلامی (داعش) از عراق و سوریه به افغانستان می‌آیند، این امر به معنای آن است که ایران آنها را به افغانستان انتقال می‌دهد، چرا که به گفته او، آنها هیچ راه دیگری ندارند، جز این که از طریق ایران به افغانستان بیایند.

آقای حکمتیار در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که دولت ایران گروه داعش را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند و از مبارزه با این گروه حمایت می‌کند.

مقام‌های ایرانی اعزام پناهجویان افغان به عراق و سوریه را هم رد می‌کنند و می‌گویند که آنها خود به صورت داوطلبانه در جنگ با گروه داعش در این کشور شرکت می‌کنند.