چهار آموزگار افغان-ترک به 'ظن امنیتی' بازداشت شده‌اند

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که بازداشت این آموزگاران ربطی به بسته شدن مکاتب افغان-ترک ندارد

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که چهار آموزگار مکتب افغان- ترک به ظن اقدامات امنیتی بازداشت شده‌اند و این بازداشت ربطی به بسته شدن این مکاتب در افغانستان ندارد.

روز گذشته مسئولین مکتب افغان-ترک اعلام کردند که چهار آموزگار این مکتب ناپدید و نیروهای امنیت ملی افغانستان عصر روز سه‌شنبه ۲۱ قوس/آذر یک مکتب دخترانه آنان را بازرسی کرده‌اند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این اقدام به منزله پیام بسته شدن مکاتب افغان-ترک و علیه این مکاتب نیست.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی دیروز به شهر استانبول ترکیه رفت ولی آقای مرتضوی می‌گوید که بازداشت این آموزگاران ربطی به سفر رئیس جمهوری افغانستان ندارد.

او گفت در عملیات‌های که نیروهای امنیت ملی انجام می‌دهند، نماینده دادستانی کل افغانستان حضور دارند و بازداشت دیروز نیز با حضور دادستانی و قانونی بوده‌است.

آقای مرتضوی تاکید کرد که بازداشت این افراد هیچ ربطی به مکاتب افغان-ترک ندارد.

او افزود وقتی مکاتب افغان-ترک اعلام کرد که آنها ناپدید شده اند، این خبر نگرانی در میان شاگردان و خانواده‌ها ایجاد کرد که شاید آنان ربوده شده باشند.

به گفته او یکی از افراد بازداشت شده نیز در داخل مکتب دخترانه پنهان شده بود که نیروهای امنیتی او را پیدا کردند.

مسئولین مکاتب افغان-ترک دیروز گفته بودند که از این چهار نفر سه نفر شهروند ترکیه و یکی شهروند افغانستان است.

به گفته مسئولین یک مکتب دخترانه افغان-ترک نیز در منطقه تایمنی توسط نیروهای امنیتی بازرسی شد.

پس از کودتای نافرجام جولای/ژوئیه ۲۰۱۷ ترکیه که دولت آن کشور فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد، دولت ترکیه خواهان مسدود شدن مکاتب افغان-ترک در افغانستان شد.