توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی افغانستان آغاز می‌شود

افغانستان حق نشر عکس .
Image caption قرار بود که شناسنامه الکترونیکی با این مشخصات توزیع شود ولی در فرمان جدید جدید ملت و قوم هم افزوده شده است.

اداره ثبت احوال و نفوس افغانستان اعلام کرده که در طول هفته جاری توزیع شناسنامه‌های (تذکره) الکترونیکی افغانستان آغازخواهد شد.

همایون محتاط، رئیس این اداره به بی‌بی‌سی گفت که تصمیم دارد درهفته جاری اولین شناسنامه الکترونیکی را به شخص رئیس جمهوری، رئیس اجرایی و معاون ریاست جمهوری داده و روند توزیع را رسما آغاز کند.

او افزوده که آقای غنی از این اداره خواسته که روند توزیع این شناسنامه را بزودی آغاز کند.

براساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان در شناسنامه‌های جدید مشخصات افراد، دین، ملت و قوم آنها درج خواهد شد.

حق نشر عکس Homayoun Mohtaat/FB
Image caption آقای محتاط گفته که در مدت ۶ ماه قرار است که به ۵۰۰ هزار الی یک میلیون شهروند افغان شناسنامه الکترونیکی داده شود.

این فرمان آقای غنی چندی قبل توسط مجلس نمایندگان افغانستان رد و اکنون کمیسیون مشترک از مجلس سنا و نمایندگان بر سر آن کار می‌کنند.

آقای محتاط افزوده که در صورت بی‌نتیجه ماندن کار کمیته‌ای مختلط دو مجلس و رد فرمان ریاست جمهوری افغانستان توسط دو سوم نمایندگان مجلس، به تصمیم آنان احترام گذاشته شده و تغییرات لازم را براساس تصمیم مجلس در نظر خواهد گرفت.

او گفت که بعد از آن توزیع شناسنامه برای سایر شهروندان نیز از یک مرکز آغاز و بعد به تمام مراکز ادامه خواهد یافت.

به گفته آقای محتاط سیستم توزیع شناسنامه الکترونیکی قبلا امتحان شده و در مرحله او تلاش خواهد شد که در مدت ۶ ماه به ۵۰۰ هزار الی یک میلیون شهروند افغان شناسنامه الکترونیکی داده شود.

او گفت که در این مدت مشکلات اگر در سیستم بود هم مشخص شده و علاوه برآن معلوم می‌شود که توزیع شناسنامه برای تمام شهروندان افغانستان چه مدت زمان خواهد گرفت.

به گفته رئیس اداره ثبت احوال این اداره ظرفیت لازم فنی و بشری را برای آغاز این کار دارد.