آموزگاران بازداشت شده مکاتب افغان- ترک آزاد شدند

افغانستان حق نشر عکس AFGHANTURK
Image caption مکاتب افغان- ترک ۲۲ سال قبل برای اولین‌بار در شهر شبرغان در شمال افغانستان ایجاد شد. اکنون ۱۲ مکتب از این گونه در افغانستان فعالیت دارند

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که چهار آموزگار مکاتب افغان-ترک که هفته گذشته توسط نیروهای امنیت ملی در شهر کابل بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

این آموزگاران شامل سه شهروند ترک و یک افغان بودند.

شکور دادرس، مسئول کمیته والدین افغان -ترک به بی‌بی‌سی گفته که یلموز ایکن، معاون مکاتب افغان- ترک که توسط امنیت ملی افغانستان بازداشت شده بود، رها نشده است.

او گفته که آقای ایکن در افغانستان پناهنده سیاسی است و امنیت ملی افغانستان خواستار اسناد بیشتر درباره او شده است.

آقای دادرس ابراز نگرانی کرد که ممکن است دولت افغانستان خلاف قوانین بین‌المللی و تعهداتش آقای ایکن را به دولت ترکیه بسپارد.

ریاست جمهوری افغانستان قبلا اعلام کرده بود که چهار آموزگار مکتب افغان-ترک به دلایل "امنیتی" بازداشت شده‌اند و این بازداشت ربطی به بسته‌شدن این مکاتب در افغانستان ندارد.

این آموزگاران عصر روز سه‌شنبه ۲۱ قوس/آذر در شهر کابل بازداشت و نیروهای امنیت ملی افغانستان یک مکتب دخترانه افغان-ترک را نیز بازرسی کردند.

پس از کودتای نافرجام جولای/ژوئیه ۲۰۱۶ ترکیه که دولت آن کشور فتح‌الله گولن را متهم به طراحی این کودتا کرد، دولت ترکیه خواهان مسدود شدن مکاتب افغان-ترک در افغانستان شد.

جنبش فتح‌الله گولن در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی دارد و مکاتب افغان-ترک نیز از سوی بنیاد گولن حمایت می‌شود.

قبل از آن آژانس توسعه و همکاری جهان-ترک (تیکا) در افغانستان، در شهریور/سنبله امسال اعلام ‌کرد که فعالیت این مدارس دارای ماهیت "تروریستی" است و از کابل خواست که این مدارس را ببندد.

مکاتب افغان- ترک ۲۲ سال قبل برای اولین‌بار در شهر شبرغان در شمال افغانستان ایجاد شد. اکنون ۱۲ مکتب از این گونه در افغانستان فعالیت دارند.