عطا محمد نور: استعفایم منتفی است، قبول ندارم

عطا محمد نور حق نشر عکس ATN/BALKH

عطا محمد نور با تاکید بر اینکه استعفایش از سمت ولایت بلخ مشروط بوده، می‌گوید پذیرش آن از سوی ریاست جمهوری غیرقانونی است و آن را قبول ندارد.

آقای نور که رئیس اجرایی حزب "جمعیت اسلامی" نیز هست، گفته که چند ماه پیش از طرف حزبش با ارگ وارد مذاکره شده بود و ورق استعفا را به منظوری به رئیس ‌جمهوری سپرده بود که در صورت برآورده شدن خواسته‌هایش، بتواند قبول کند.

حالا آقای نور می‌گوید تنها بخشی از خواسته‌های او برآورده شده، بنابراین استعفایش منتفی بوده و قابل قبول نیست.

آقای نور این سخنان را در ویدیویی گفته که ظاهرا از روی دوربین تلویزیون ملی ضبط شده و در فیسبوک دست‌به‌دست شده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز (دوشنبه، ۲۷ قوس/آذر) اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان، "استعفای" عطامحمد نور، والی بلخ را تأیید کرده است. در خبرنامه ارگ که به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده که این استعفا چندی قبل صورت گرفته بود.

محمد داوود به عنوان والی جدید بلخ معرفی شده است.

آقای نور گفت واکنش او به این اقدام ارگ "برای فعلا" فقط حرکت مدنی در چهارچوب قانون خواهد بود. او افزود: "اما در صورتی که از طریق قوه قهریه اقدام شود، هر گزینه‌ای را در نظر خواهیم گرفت".

آقای نور از حدود پانزده سال پیش والی بلخ بوده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

حزب جمعیت دو روز پیش گفته بود که در صورت برکناری آقای نور با دولت وحدت ملی "مقاطعه سیاسی" (قطع رابطه سیاسی) خواهد کرد.

آقای نور هم قبلا گفته بود که او برای کنار رفتن از ولایت بلخ شرایطی دارد و اگر شرایطش پذیرفته نشود، از ولایت بلخ کنار نخواهد رفت.

لغو سفر کاری وزیر خارجه افغانستان در اروپا

حزب جمعیت اسلامی افغانستان بدون اشاره به استعفا، "تصمیم ریاست جمهوری در مورد عطا محمد نور، والی بلخ" را اقدامی "عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی" خوانده است.

این حزب با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این تصمیم را شدیدا محکوم می‌کند.

جمعیت اسلامی افغانستان گفته پس از بازگشت صلاح الدین ربانی، رئیس این حزب که اکنون در سفر رسمی است و حضور برخی دیگر از اعضای شورای رهبری این حزب در کابل، موضع خود را به صورت مشخص در این مورد اعلام خواهد کرد.

آقای ربانی به دنبال برکناری عطا محمد نور از سوی اشرف غنی سفر کاری خود در اروپا را لغو کرده و راهی افغانستان شده است. او برای شرکت در مراسم بازگشایی سفارت افغانستان به آتن رفته بود و به دنبال آن قرار بود برای امضای توافقنامه استراتژیک همکاری میان دانمارک و افغانستان به کپنهاگ سفر کند.