'داعش در جوزجان یک روحانی و دو غیرنظامی را سربرید'

داعش حق نشر عکس .
Image caption داعش عمدتاً در ولایت‌های ننگرهار و جوزجان افغانستان نفوذ دارد

مقام‌های ولایت جوزجان در شمال افغانستان گفته‌اند که گروه دولت اسلامی (داعش) شاخه خراسان یک روحانی و دو فرد عادی را سر بریده و دو عضو خود را نیز تیرباران کرده است.

محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان روز جمعه (۸ جدی/دی) به بی‌بی‌سی گفته است که افراد وابسته به داعش خراسان این افراد را در روزهای گذشته در منطقه "درزاب" به اتهام همکاری با دولت به قتل رسانده‌اند.

آقای غفوری افزود که اعضای داعش خراسان این افراد را به دنبال پخش شدن خبر احتمال آغاز عملیات نیروهای دولتی به منطقه‌های "درزاب" و "قوش‌تپه" به قتل رساندند.

سخنگوی والی جوزجان افزود که روحانی که به دست اعضای گروه داعش سربریده شده، عمدتاً به "تعویذنویسی" اشتغال داشت و ارتباطی با دولت نداشت.

به گفته او، در منطقه درزاب و قوش‌تپه علاوه بر اعضای افغان گروه داعش، شماری افراد خارجی نیز در کنار این گروه حضور دارند.

آقای غفوری مشخصاً از اعضای چچنی داعش در جوزجان نام برد، اما پیشتر یک مقام محلی دیگر گفته بود که افرادی از الجزایر و شماری از شهروندان فرانسوی نیز با داعش در جوزجان همکاری می‌کنند.

سخنگوی والی جوزجان افزود که به دنبال آن که خبر برنامه‌ریزی برای آغاز عملیات نظامی بر مواضع گروه داعش در درزاب پخش شد، اعضای این گروه شروع کردند به نقل مکان به محلاتی غیر از مواضع قبلی خود.

او افزود که به‌زودی این عملیات راه‌اندازی خواهد شد تا اعضای گروه داعش از مناطق درزاب و قوش‌تپه بیرون رانده شوند. آقای غفوری تاکید کرد که این عملیات "گسترده" خواهد بود.

اخیراً به دنبال گسترش فعالیت شاخه خراسان گروه داعش در افغانستان، نگرانی‌ها از افزایش ناامنی در این کشور بیشتر شده است.

در حال حاضر این گروه عمدتاً در ولایت ننگرهار در شرق و جوزجان در شمال افغانستان نفوذ و حضور دارد، ولی هرازگاهی برخی بمبگذاری و حملات انتحاری در کابل و برخی جاهای دیگر هم به این گروه نسبت داده می‌شود.

مسئولیت بمبگذاری انتحاری روز پنجشبه در غرب کابل را هم این گروه بر عهده گرفت. چند مورد حمله مشابه دیگر نیز به این گروه نسبت داده شده بود.

گروه داعش افغانستان، ایران، پاکستان و برخی مناطق آسیای میانه را "ولایت خراسان" خلافت اسلامی می‌داند و به همین دلیل، اعضای این گروه در افغانستان "داعش خراسان" نامیده می‌شود.