یونیسف ده‌ها میلیون دلار برای آموزش کودکان افغانستان کمک کرد

افغانستان حق نشر عکس MOE
Image caption موافقت نامه کمک ۴۸ میلیون دلاری امروز امضا شد

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) به منظور فراهم سازی زمینه آموزش برای بیش از ۱۲۰هزار کودک در افغانستان، ۴۸ میلیون دلار به دولت این کشور کمک کرده است.

این موافقت‎‌نامه امروز، شنبه ۹ جدی/دی میان محمد ابراهیم شینواری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش افغانستان و خانم ادل خدر، مسئول یونسیف در افغانستان امضا شد.

یونیسف قبلا اعلام کرده بود که از حدود ۳.۵ میلیون کودک در افغانستان که به مدرسه نمی‌روند، ۷۵ درصد آنان دختران هستند. بخش عمده این پول برای کودکانی مصرف می‌شود که از آموزش باز مانده‌اند.

آقای شینواری در مراسم امروز گفت که با این مقدار پول در کنار سایر خدمات، قرار است که وسایل درسی برای یک میلیون شاگرد و زمینه آموزش با کیفیت و پایدار برای ۱۲۰ هزار شاگرد دختر و پسر فراهم شود.

این ۴۸ میلیون دلار قرار است که تا دوسال آینده برای دسترسی کودکان به آموزش، بهتر ساختن برنامه درسی و افزایش معلمان زن نیز هزینه شود.

بخشی از این پول نیز قرار است که توسط وزارت آموزش و پرورش افغانستان برای کودکان محروم از مکتب در محل‌های زندگی آنان کلاسهای درسی ایجاد شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'آموزش دختران افغان در سال‌های اخیر به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته است'

کبیر حقمل، رئیس نشرات وزارت معارف افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این کلاسها در مناطقی ایجاد می‌شود که مردم به مکتب دسترسی ندارند و یا شمار دانش آموزان به اندازه‌ای یک کلاس نیست. دولت در خانه‌ها و یا مساجد کلاس درس ایجاد و حقوق معلمان و کتاب درسی را برای این شاگردان فراهم می‌کند.

او گفت که تمام این اقدام‌ها به این منظور انجام می‌شود که دختران در مناطقی که به مکتب دسترسی ندارند از تحصیل به دلیل نگرانی خانواده از فاصله طولانی تا مکتب و یا امنیت دختران بازنمانند.

یافته‌های یک گزارش بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که در پنج ولایت بزرگ افغانستان بیش از نیمی از دختران دوره ابتدایی مکتب از ادامه آموزش در دوره‌های متوسطه و لیسه/دبیرستان باز می‌مانند.

با این همه، وزارت معارف افغانستان می‌گوید تنها ۸ درصد از دخترانی که دوره ابتدایی را به پایان رسانده‌اند و وارد دوره متوسطه می‌شوند، از ادامه آموزش بازمی‌مانند.

حق نشر عکس MOE