امرالله صالح: بیش از ۲۰ زندانی داعش با حکمتیار ارتباط دارند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای صالح سال‌ها بعد از سقوط گروه طالبان رئیس امنیت ملی افغانستان بود

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید که بیش از ۲۰ زندانی مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که در زندان دولت هستند، "رابطه تازه و قبلی با گروه حکمتیار دارند".

او در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که شخص گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی "بارها و بارها در تماس با حکومت خواستار رهایی آنها و ابا (خودداری) از ارجاع دوسیه‌های (پرونده) شان به محکمه (دادگاه) شده است."

آقای صالح افزوده که اگر این ادعا "بی‌اساس" است، باید یک گروه از شورای ملی و جامعه مدنی از زندان‌های دولت بازدید و فهرست تمام متهمان را بررسی کند.

رئیس پیشین امینت ملی افغانستان گفته است مردم باید بدانند و مطلع شوند که تا حال چه تعداد از "مظنونین و متهمین" با مداخله مستقیم آقای حکمتیار رها شده‌اند و چرا.

حامد عزیزی، سخنگوی حزب اسلامی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که افراد زندانی شده حزب اسلامی که اکنون در زندان‌های دولتی هستند، قبل از ایجاد داعش در این کشور زندانی شده بودند.

او با رد ارتباط این افراد با گروه داعش مدعی شده است که آقای صالح فرد "متعصب" است که با طرح این موضوعات می‌خواهد در رسانه‌ها مطرح باشد.

آقای عزیزی با انتقاد از کارکردهای آقای صالح در دورانی که ریاست امنیت ملی افغانستان را داشت، گفته است که برخورد او باعث افزایش مخالفت‌ها شد و کسانی که در آن زمان سلاح به زمین گذاشه بودند، دوباره به صفوف مخالفان دولت پیوستند.

سخنگوی حزب اسلامی شمار کسانی را که قرار است آزاد شوند ۷۰ نفر ذکر کرده و گفته است که از زمان زندانی شدن آنان حدود ۷ الی ۱۲ سال می‌گذرد و دوران محکومیت شماری از آنان سپری شده ‌است.

او گفته که این افراد قراربود دو ماه بعد از امضا موافقت‌نامه صلح میان حزب اسلامی و دولت رها شوند که تاکنون در زندان هستند و ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده آنان آزاد شوند.

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان وهیات مذاکره کننده حزب اسلامی پنجشنبه اول میزان (مهر) سال ۱۳۹۵ امضا شد.

براساس این توافق، دولت همچنین متعهد شد تمام زندانیان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، آزاد کند.