استیضاح وزیر انرژی و آب افغانستان رای نیاورد

عثمانی حق نشر عکس MoEW
Image caption آقای عثمانی همه دلایل استیضاح را رد کرد و ابقا شد

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان در جلسه استیضاح مجلس نمایندگان رأی اعتماد گرفت و ابقا شد.

ده‌ها نماینده مجلس پای درخواست استضاح او امضا کرده بودند. در طرح استیضاح دلایل استیضاح استخدام ۱۲۰ مشاور از یک ولایت، فسخ و امضای مجدد قرارداد ساخت سه نیروگاه برق با همان شرکت‌های اولی و مصرف ۶۰ درصدی بودجه توسعه ای سال ۱۳۹۵ وزارت انرژی عنوان شده بود.

آقای عثمانی هر سه دلیل مطرح شده در طرح استضاحش را رد کرد و در مورد شمار مشاورانش گفت که تنها ۳ مشاور دارد. او اتهام "کارکرد غیرقانونی" برای واگذاری مجدد طرح ساخت سه نیروگاه برق مچلغو در پکتیا، المار در فاریاب و پاشدان در هرات را "کذب محض" خواند.

وزیر انرژی و آب تاکید کرد که فسخ قرارداد ساخت این نیروگاه براساس بررسی های اداره تدارکات ملی صورت گرفته، چرا که این اداره نظر داده بود که در کار این طرحها "امکان پیشرفت" وجود نداشته و زمانی که قرارداد ادامه کار دوباره به شرکت های خصوصی واگذار شد، قراردادها بازنگری و با شرکت‌های دیگری امضا شده‌اند.

او در مورد مصرف بودجه توسعه ای گفت که از بودجه سال ۱۳۹۵ بیشتر از ۴۸ درصد مصرف شده که در مقایسه با سالهای قبل آن بیشتر بوده است. آقای عثمانی افزود که میزان مصرف بودجه سالهای ۱۳۹۳ حدود ۳۴ درصد و در سال ۱۳۹۴ به ۴۷ درصد رسید و در سال جاری به نزدیک به ۶۴ درصد رسیده است.

وزیر انرژی و آب افغانستان مبلغ کل بودجه وزارت تحت امرش را ۳۳۶ میلیون دلار گفت.

وقتی صلاحیت‌های عثمانی در جلس علنی مجلس به رای گذاشته شد، ۱۲۴ نماینده رای موافق و ۳۲ نماینده رای مخالف دادند. با محاسبه شش رای باطل و یک رای سفید، شمار کل آراء ریخته شده در صندوق به ۱۶۳ می رسید.

در بیش از سه سال گذشته اعضای کابینه حکومت وحدت ملی بارها استیضاح شده‌اند. پارسال مجلس ۱۷ وزیر به صورت گروهی به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه استیضاح کرد. بیشتر آنها سلب صلاحیت شدند که برخی از آنها هنوز هم با رای دادگاه به کار خود ادامه می‌دهند.