پاکستان حضور ۱.۳ میلیون مهاجر افغان را در کشورش تمدید نکرد

مهاجران افغان حق نشر عکس Reuters
Image caption پاکستان حضور ۱.۳ میلیون مهاجر افغان را در کشورش تمدید نکرد

مقامات وزارت امور مهاجرین افغانستان از مقامات پاکستانی می‌خواهند موضوع انسانی و بشری مهاجرت را با موضوعات سیاسی یکجا نسازند.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان به سید انور خبرنگار بی‌بی‌سی گفت روز گذشته کابینه پاکستان توافقنامه تمدید یک ساله حضور ۱.۳ میلیون مهاجر افغان را تایید نکرد.

به گفته وی، این تصمیم سیاسی بوده و در واکنش به انتقادات تند آمریکا از پاکستان صورت گرفته که آجندای اصلی این نشست بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نخستین روز سال نو میلادی در توئیتر خود نوشت: "ایالات متحده آمریکا با ساده‌لوحی در ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است؛ و آنها در عوض به جز از دروغ و فریب چیزی به ما نداده‌اند؛ با این تصور که رهبران ما احمق هستند. آنها [پاکستانی‌ها] به تروریست‌هایی که ما در افغانستان به دنبالشان هستیم، پناهگاه داده و [به ما] کمک زیادی نکرده‌اند. (این رویه) دیگر بس است!"

دولت آمریکا در هفته‌های اخیر به صورت واضح پاکستان را به عدم همکاری لازم برای مقابله با ستیزه‌جویان در منطقه متهم کرده و مقام‌های آمریکایی اخیرا به شدت پاکستان را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

آقای میاخیل می‌گوید ۱.۳ میلیون مهاجر افغان در پاکستان کارت‌های اعتباری تا ختم ۲۰۱۷ داشتند، حدود یک و نیم ماه قبل در نشست سه جانبه‌ای میان افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان توافقنامه‌ای برای تمدید این کارت‌ها تا ختم ۲۰۱۸ به امضا رسید که باید کابینه پاکستان آن را تایید می‌کرد.

به گفته وی، همه ساله تمدید این کارت‌ها با تفاهم سه جانبه صورت می‌گرفت.

مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران افغانستان می‌گوید اکنون کابینه پاکستان تمدید یک ماه این کارت‌ها را تایید کرده و گفته در جریان این یک ماه باید در مورد بازگشت آنها تصمیم گرفته شود.

آقای میاخیل به این باور است که پاکستان نمی‌تواند به گونه یکطرفه در مورد این قضیه تصمیم بگیرد و احتمال خروج این تعداد بزرگ مهاجرین وجود نداشته و مشکلات زیادی را خلق خواهد کرد.

وزارت مهاجرین افغانستان تاکید دارد که بازگشت مهاجران از اولویت‌های آنها است اما این روند باید به گونه تدریجی و داوطلبانه صورت بگیرد.

این وزارت امیدوار است از راه‌های دیپلماتیک و گفت‌وگو چالش به میان آمده را حل کنند.

افزون بر این گروه از مهاجران، بیش از هفتصد هزار مهاجر دیگر نیز در پاکستان زندگی می‌کنند که ثبت و راجستر آنها از سه ماه به این سو آغاز شده است.

آقای میاخیل می‌گوید تصمیم تازه کابینه پاکستان شامل حال این گروه از مهاجرین نیست.

مطالب مرتبط