فرمانده نظامی کابل: در محل انفجار دیروز 'یک شبکه تروریستی' فعال بود

کابل (عکس آرشیوی) حق نشر عکس AFP
Image caption این دو مین حمله انتحاری در حدود یک هفته اخیر در کابل است که گروه داعش مسئولیت آن را بر عهه می گیرد. (عکس از بایگانی)

فرمانده نظامی کابل به بی‌بی‌سی گفته که در محل انفجار انتحاری روز پنجشنبه (۱۴ جدی/دی) "یک شبکه تروریستی" فعالیت داشت و "بغاوت مغازه‌داران" برای این حمله "زمینه‌سازی" کرد.

ژنرال افضل امان روز جمعه گفت که شماری از مغازه‌داران سه‌راهی "بنایی" محله مکروریان مشغول کسب و کار فروش "مواد مخدر و مشروبات الکلی" بودند و احتمال آن وجود دارد که "شبکه‌های تروریستی هم با آنها تماس داشته باشند".

همچنین سالم احساس، فرمانده پلیس کابل با تاکید بر "رابطه نزدیک و مستقیم" بین تروریسم و مواد مخدر، گفت که احتمال ارتباط بین فروشندگان مشروبات الکلی و شبکه‌های تروریستی را رد نمی‌کند و افزود که تیم‌های امنیتی و اطلاعاتی در این مورد تحقیق می‌کنند.

آقای امان در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت دیروز زمانی که نیروهای فرماندهی نظامی کابل موسوم به "گارنیزیون" و ماموران مبارزه با مواد مخدر برای بستن مغازه‌های مشروبات الکلی عملیاتی راه انداختند، مغازه‌داران با این نیروها درگیر شدند و به دنبال کشته شدن یکی از آنها تظاهرات کردند.

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption در بمبگذاری یک هفته پیش به غرب کابل، که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، ۵۰ نفر کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند

فرمانده "گارنیزیون" کابل گفت که این تظاهرات زمینه‌ساز حمله یک بمبگذار انتحاری شد که در اثر او ۱۰ مامور پلیس کشته و ۱۵ تا ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

مقامهای امنیتی در کنفرانس امنیتی خود روز جمعه گفتند که شمار تلفات رویداد دیروز به ۱۳ کشته و ۱۸ زخمی رسیده است.

برخی منابع دیگر شمار تلفات این رویداد را تا ۲۰ کشته و ۳۰ زخمی نیز گزارش داده‌اند، اما منابع رسمی به بی‌بی‌سی این آمار را تایید نکردند.

خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که نیروهای امنیتی از مغازه‌هایی که صاحبان آنها متهم به فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی شده‌اند، شماری کمربند انتحاری نیز به دست آورده‌اند، اما آقای امان گفت حالا "زود" است که در این مورد اظهار نظر کند.

ژنرال امان افزود که چند تن به دنبال این رویداد دستگیر شده، ولی توضیح بیشتری درباره آنها نداد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان حمله دیروز را محکوم کرده و گفته که "شماری از افراد غیرنظامی و نیروهای امنیتی و دفاعی" در اثر این بمبگذاری انتحاری کشته و زخمی شدند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری، این حمله را "وحشیانه، ضداسلامی و ضدانسانی" توصیف کرده و به نیروهای امنیتی دستور داده که درباره چگونگی وقوع این "حمله تروریستی" تحقق کنند.

گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت بمبگذاری انتحاری روز پنجشنبه را بر عهده گرفته است.

یک هفته پیش از این بمبگذاری، در اثر حمله یک بمبگذار انتحاری به همایشی در یک مرکز فرهنگی-رسانه‌ای در غرب کابل حدود ۵۰ نفر کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند.

دو روز پیش سازمان امنیت ملی افغانستان از بازداشت اعضای یک "شبکه" وابسته به گروه داعش خبر داد که به گفته منابع این سازمان، این شبکه قصد داشت "یک رشته حملات بزرگ را در کابل راه اندازی کند.