کمیته گزینش اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان به کار آغاز کرد

کمیته گزینش حق نشر عکس GMIC
Image caption کمیته گزینش از امروز به بررسی درخواستی های عضویت در کمیسیون انتخابات افغانستان آغاز کرد

کمیته گزینش اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان تایید کرده که برای عضویت یک عضو جدید این کمیسیون، برخلاف قانون ده‌ها درخواستی تازه دریافت کرده است.

پس از برکناری نجیب‌الله احمدزی، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات، اشرف غنی، رئیس‌جمهوری در چهارم قوس/آذر گذشته دستور داد که کمیته گزینش به کار آغاز کند و افراد جدیدی را برای جایگزینی آقای احمدزی معرفی کند.

جاوید رشیدی، رئیس این کمیته روز شنبه (۱۶ جدی/دی) به خبرنگاران گفت که مقام‌های عالی حکومت وحدت ملی به دلیل "ملاحظات سیاسی نتوانستند" از فهرستی که پاییز پارسال به رئیس‌جمهوری ارائه شده، فردی را به جای آقای احمدزی انتخاب کنند، به همین دلیل، این کمیته دوباره به کار خود آغاز کرده است.

جاوید رشیدی، عضو دادگاه عالی به عنوان رئیس، عبدالله شفایی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، و ماری اکرمی به عنوان نماینده نهادهای فعال حقوق زنان در این کمیته عضویت دارند.

آقای رشیدی افزود که کمیته گزینش ۵۷ درخواستی برای عضویت در کمیسیون انتخابات دریافت کرده که از آن جمله سه نفر به رئیس جمهوری معرفی خواهند شد تا او یکی از آنها را برگزیند.

این در حالی است که این کمیته پارسال ۲۱ نفر را به رئیس‌جمهوری معرفی کردند و او هفت نفر آنها را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات انتخاب کرد. براساس قانون، در صورت فوت، استعفا یا برکناری یک یا چند نفر از این افراد، رئیس‌جمهوری صلاحیت دارد که به‌جای آنها افراد دیگری را از میان همان ۲۱ نفر برگزیند.

وقتی از آقای رشیدی سوال شد که چرا کمیته گزینش برخلاف قانون دوباره به آغاز کرده و چرا درخواستی‌های جدید را برخلاف قانون دریافت کرده، پاسخ داد: "ما با شما موافقیم."

آقای رشید با یادآوری "ملاحظات سیاسی" مقام‌های حکومت وحدت ملی در خصوص فهرست قبلی، گفت که "پروسه انتخابات بیش از آن که فنی و حقوقی باشد، سیاسی است". او افزود: "همان‌طوری که در حکم رئیس‌جمهوری هم انعکاس یافته، مقامات عالی نتوانستند افراد کمبود را از فهرست [قبلی] انتخاب کنند."

او توضیح داد که کمیته گزینش بین دو مسئله "اهم و مهم" یکی را برگزید. به گفته او، در یک طرف نادیده گرفتن یک ماده قانون انتخابات است و در طرف دیگر "شکستن بن‌بست انتخابات" پارلمانی است. به نظر او، مسئله دومی "مهم‌تر" است؛ چرا که "سزاوار نیست [برگزاری انتخابات] به تاخیر بیفتد".

اما شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که از نظر حکومت وحدت ملی، افرادی که اسامی آنها در فهرست قبلی کمیته گزینش هستند، "واجد شرایط" عضویت در کمیسیون انتخابات نیستند.

برخی از منتقدان رهبران حکومت وحدت ملی این احتمال را مطرح کرده‌اند که ممکن است آنها فرد خاصی در نظر دارند که به عضویت و بعد به ریاست کمیسیون مستقل انتخابات برسد، فردی که احتمالا نامش در فهرست قبلی کمیته گزینش نیست، اما مقام‌های حکومت این احتمال را رد کرده‌اند.

براساس قانون قرار بود انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، ولی براساس اعلامیه اشرف غنی، رئیس جمهوری در ۲۳ جوزا/خرداد همان سال، به صورت تلویحی مجوز تمدید کار پارلمان را صادر کرد تا به گفته او، "خلاء قانونی" در کشور به میان نیاید.

کمیسیون انتخابات ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرده، ولی نگرانی‌های زیادی مطرح شده که انتخابات در این تاریخ برگزار نخواهد شد. کمیسیون انتخابات هم آمادگی مشروط خود را برای برگزاری انتخابات در این تاریخ اعلام کرده است.