روزنامه‌های کابل، یکشنبه ۱۷ جدی

افغانستان حق نشر عکس Etilaatroz

بیشتر روزنامه‌های کابل نوشته که قانون اساسی این کشور بعد از ۱۴ سال تصویب به صورت گسترده نقض شده و علاوه بر آن شماری دیگر نیز خواستار وفاق ملی در این کشور شده‌اند.

روزنامه افغانستان ما نوشته که در ۱۴ جدی/ دی سال ۱۳۸۲ خورشیدی، قانون اساسی جدید افغانستان تصویب شد. از آن زمان تاکنون این قانون و قوانین دیگر کشور بیش از هر موردی دیگر در معرض تاخت‌وتاز و بی‌مهری و فراموشی قرار گرفته است.

نویسنده از سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نقل قول کرده که قانون اساسی افغانستان در تمام سطوح مورد بی‌توجهی قرار گرفته و در سطح "همگانی" نقض شده است. افزون بر این، دیروز رئیس‌جمهور غنی هنگام افتتاح شرکت "خان استیل" تاکید کرد که "مردم افغانستان نظامی مبتنی بر قانون اساسی می‌خواهند."

نویسنده افزوده که ریاست اجراییه افغانستان بر تعدیل برخی مواد قانون اساسی بر اساس تفاهم‌نامه‌ا‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی پا ‌فشاری دارد. چرا از قانون تا این اندازه دور شدیم؟ اگر همه در نقض قانون شریکیم، نهاد و یا فردی که بتواند از قانون حمایت کند و به تامین حاکمیت قانون کمک کند، کیست؟

سرمقاله نویس افزوده که فهرست نقض قانون از سوی مجریان قانون و قانون‌گذاران و رجال برجسته تمامی ندارد، می‌توان برای هر روز از عمر قانون اساسی جدید کشور فهرستی غم‌انگیز و ناامید کننده از قانون‌شکنی‌ها را نوشت.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که یکی از مهم ترین عوامل نقض قانون اساسی کشور حضور گروه‌ها و افرادی به ظاهر قانونمند و طرفدار قانون است که از موقعیت و شرایط نابسامان موجود استفاده می‌کنند و به منظور جلب بیشترین منفعت شخصی یا گروهی دست به نقض مواد قانون اساسی می‌زنند.

نویسنده افزوده که بسیاری از نابسامانی‌های سیاسی و جنجال‌های سال‌های گذشته به همین نکته بر می‌گردد که بسیاری از اصحاب قدرت نمی‌خواهند موقعیت فعلی خود را ترک کنند و یا به کسی دیگر واگذار کنند.

حق نشر عکس dailyafghanistan

سرمقاله نویس معتقد است که این افراد از طرق غیر قانونی به حضور خود در قدرت و تصمیم‌گیری‌های بزرگ کشور ادامه می‌دهند. بیشترین فسادها از سوی افراد زورمند و مافیای قدرت و مافیای اقتصادی صورت می‌گیرد .

نویسنده افزوده که عوامل نقض قانون اساسی در کشور زیاد هستند و نمی توان تنها روی چند مورد مشخص تاکید کرد. اما این به آن معنی نیست که هیچ ماده‌ای از قانون اساسی مورد عمل قرار نمی‌گیرد.

به نظر سرمقاله نویس تقریبا همه روندهای موجود با الهام از قانون اساسی کشور زنده هستند. اگر قانون اساسی به کلی تعطیل می‌بود، "ما امروز خیلی از چیزهایی را که داریم از دست می دادیم."

روزنامه۸صبح نوشته که آقای دانش گفته قانون اساسی موجود در موارد زیادی توسط هر طیفی با نقض و عدم اجرا مواجه است.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که قانون اساسی در چهاردهم جدی سال ۱۳۸۲ خورشیدی تصویب شد. برخی از آگاهان می‌گویند که این قانون از زمان تصویب و توشیح تاکنون بارها از سوی مقامها و نهادهای مختلف نقض شده است.

به نوشته این روزنامه اخیرا اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان اعلام کرده که چهل ماده قانون اساسی تنها در طول سه سال عمر حکومت وحدت ملی نقض شده و نزدیک به دو سال پیش یک نهاد تحقیقاتی اعلام کرد از جمله ۱۶۲ ماده قانون اساسی تنها ماده‌ای که نقض نشده مربوط به پایتخت افغانستان که در قانون اساسی کابل ذکر شده است.

سرمقاله نویس رونامه آرمان ملی نوشته آن گونه که همه می‌دانند پارلمان ما نیز به گونه غیر قانونی به کار خود ادامه می دهد و این امر از آن جا ناشی می‎شود که رئیس جمهور از اجرای تعهداتش گریز می‌کند و هر دم قانون شکنی می‌کند.

حق نشر عکس dailyafghanistan

نویسند افزوده که اگر رئیس جمهور به توافقات خود پابند می‌بود، تا حال باید افزون بر این که انتخابات پارلمانی و شورا های ولسوالی‌ها برگزار می شد، لویه جرگه قانون اساسی نیز دایر می‌شود و قانون اساسی کشور تعدیل می‌گردید.

به گفته او حالا که چنین است، مردم از رئیس جمهوری کشورشان می خواهند تا به قانون اساسی کشور حرمت بگذارد و سعی نکند با نقض قانون، شالوده نادرستی را در کشور بنیاد گذارد.

وفاق ملی و هیاهوهای سیاسی

روزنامه ماندگار نوشته که منادیان و برنامه‌سازان وفاق ملی می‌گویند که در هیاهوهای سیاسی این روزهای افغانستان، مسئله بسیار بزرگ و حیاتی‌ که سرنوشت جمعی همه ساکنان این کشور به آن گره خورده، به فراموشی سپرده شده است و آن اینکه در نبود وفاق ملی و همبستگی اجتماعی، ویرانی و بازگشت به نقطه صفر و تکرار مکرر تاریخ، سرنوشت محتوم همه مان است

سرمقاله نویس افزوده که "وفاق ملی که اکنون به همت نخبه‌گان ملی به یک آدرس معتبر تبدیل شده، ضمن آن‌که از رئیس حکومت موجود می‌خواهد که از برنامه‌های حذف‌گرایانه و انحصارطلبانه انصراف دهد، از مردم افغانستان و همه عقلای سیاسی و اجتماعی دعوت می‌کند که در این مسیر با یکدیگر همگام و همراه شوند."

نویسنده افزوده که بدون شک جامعه جهانی نیز مسئولیت دارد که از صدای مدنی و ثبات‌آور وفاق ملی حمایت کند و حکومت کنونی را به جبران خطاهای عمدی و اصلاحات اساسی سوق دهد.

حق نشر عکس Mandegar