افغانستان تلویحا از ایران خواست لشکر فاطمیون را منحل کند

افغانستان حق نشر عکس Arg

ریاست جمهوری افغانستان ضمن تاکید بر عدم استفاده از "احساسات و ناگزیری‌های" مهاجران افغان در کشورهای همسایه، تلویحا خواهان منحل کردن لشکر فاطمیون شده است.

لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و نفرات آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند.

شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت باید بخشی از اقدامات برای توقف سوءاستفاده از احساسات و ناگزیری‌های مهاجران افغان، "منحل کردن گروه‌هایی باشد که ایجاد شده است".

آقای مرتضوی اضافه کرد که در کمیته‌های پنجگانه افغانستان و ایران، درباره لشکر فاطمیون بحث شده و افغانستان نگرانی خود را در این مورد مطرح کرده‌ است.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption زهیر مجاهد از 'بی‌توجهی' به نیروهای افغان در سوریه انتقاد کرد

دیروز، یکی از مسئولان لشکر فاطمیون زیر نظر سپاه ایران از کشته شدن دست‌کم دو هزار نفر و زخمی شدن هشت هزار افغان دیگر "در راه اسلام" خبر داده بود.

به اساس گزارش بسیح نیوز، زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون گفته بود که با وجود "فداکاری" نیروهای افغان، آنچنان که باید به این نیروها توجه نشده است.

به گفته آقای مجاهد، سربازان افغان مقیم ایران در حالی برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند که خود افغانستانی‌ها به آنها "طعنه" می‌زنند که چرا برای "رژیم اسد یا ایران می‌جنگند."

مسئول بنیاد شهید ایران سال گذشته گفته بود که ۲۰۰ نفر از نیروهای لشکر فاطمیون که در سوریه کشته شده‌اند، تحت پوشش این بنیاد قرار گرفته‌اند.

لشکر فاطمیون سال ۱۳۹۴ از ادغام نیروهای تیپ ابوذر در زمان جنگ ایران و عراق و نیروهای مجاهد افغانستان زیر نظر سپاه ایران شکل گرفت.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption نیروهای فاطمیون در راهپیمایی روز قدس در ایران