عبدالله: مردم راضی نباشند، شناسنامه‌ها توزیع نمی‌شود

افغانستان حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله گفته که شناسنامه‌های جدید نباید باعث افتراق مردم افغانستان شود

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته است که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی زمانی آغاز می‌شود که رضایت و توافق تمام شهروندان افغانستان در مورد هویت ملی و چگونگی توزیع شناسنامه‌ها به دست آید.

او امروز، دوشنبه ۱۸ جدی/دی، در جلسه شورای وزیران افغانستان گفت که بحث‌های مهمی در این راستا در کشور جریان دارد و مهمترین مسئله در توزیع شناسنامه الکترونیکی حفظ وحدت مردم افغانستان است که نباید بخشی از مردم خود را در آن نبینند.

آقای عبدالله گفت: "هر تصمیمی در این زمینه باید نگرانی‌های مردم و بخش‌های مختلف جامعه را در نظر بگیرد و سبب وحدت و اتحاد بیش‌تر مردم شود و مردم از آن حمایت و پشتیبانی کنند".

آقای عبدالله با اشاره به این موضوع که نباید شناسنامه جدید باعث ایجاد تفرقه در میان مردم افغانستان شود، گفت که در این شبانه روزها درباره جنبه‌های سیاسی حقوقی، قانونی و سیاسی آن بحث شده‌ است.

رئیس اجرایی افغانستان گفت با توجه به مشکلات زیادی که در شناسنامه‌های کنونی افغانستان وجود دارد، باید شناسنامه‌های جدید به عنوان هویت ملی سبب نزدیکی، وحدت و یکپارچگی مردم شود.

آقای عبدالله گفت که آمادگی‌های لازم برای توزیع آن گرفته شده است و "تاخیر در روند توزیع شاسنامه‌های الکترونیکی در شرایط کنونی امر به‌جا و مطلوب است".

به اساس قانونی که پیش از این از سوی هر دو مجلس تایید و بعدا به توشیح رئیس جمهوری رسیده بود، در شناسنامه‌های الکترونیکی ملیت و قومیت در شناسنامه‌ها درج نمی‌شد اما بعدا رئیس جمهوری طی فرمان تقنینی دوباره در این قانون تغییر وارد کرد، فرمانی که به نفع طرفداران واژه "افغان" تلقی شد.

درج این دو کلمه در سال‌های اخیرتصویب قانون ثبت احوال افغانستان را با جنجال روبرو کرده است. مخالفان می‌گویند این هویت به غیر پشتون‌ها قابل تعمیم نیست، ولی طرف‌داران آن استدلال می‌کنند که با نام‌گذاری کشور به "افغانستان" و تصویب مواد قانونی در این مورد، زمینه پذیرش آن به عنوان "هویت ملی" فراهم شده است.

گفته شده این شناسنامه‌ها الکترونیکی به شفافیت در برگزاری انتخابات و مشخص شدن شمار دقیق جمعیت افغانستان نیز کمک خواهد کرد.

حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله امروز در جلسه شورای وزیران گفت که این شناسنامه نباید باعث شود که برخی از مردم افغانستان خود را در آن نبینند.