دو معاون سابق وزارت کشور افغانستان به زندان محکوم شدند

افغانستان
Image caption دادگاه این افراد را متهم کرده که از صلاحیت خود سوء استفاده کرده‌اند (عکس از آرشیو)

دادگاهی در کابل دو معاون پیشین وزارت داخله/کشور افغانستان را به جرم "سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای" هر یک به ۳۶ و ۱۸ ماه زندان محکوم کرده است.

عالم عتیق، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری به بی‌بی‌سی گفت که دادگاه این افراد امروز (دوشنبه ۱۸ جدی/دی) به طور علنی برگزار شد که علاوه برآنان، چهار نفر دیگر نیز در پیوند به این پرونده محاکمه شدند.

به گفته او، مرتضی رحیمی، معاون سابق وزارت کشور به ۳۶ ماه و واسع رووفی، معاون پیشین دیگر این وزارت‌خانه به ۱۸ ماه زندان محکوم شدند.

آقای عتیق اضافه کرد که نوید‌الله بخشی، رئیس تدارکات وزارت کشور و سه کارمند دیگر این وزارت‌خانه نیز به ترتیب ۳۶ و ۱۸ ماه زندان محکوم شدند.

دادگاه این افراد را متهم کرده است که در دادن قرارداد خریداری مواد سوخت مورد نیاز وزارت کشور، شرکتی را وارد رقابت کرده بودند که واجد شرایط نبوده ‌است.

آقای عتیق گفت که شرکت متذکره پول کافی در حساب بانکی خود نداشته و توانایی مالی لازم را نیز دارا نبوده، ولی این افراد آن را در فهرست شرکت‌های واجد شرایط قرارداده که کمیته ملی تدارکات این مسئله را تشخیص کرده و سپس این شش نفر را به دادستانی معرفی کرده بود.

او گفت که این کار در سال ۱۳۹۵ خورشیدی انجام شد و تاکنون مشخص نشده که آنان در این شرکت شریک بوده یا خیر.

این حکم نهایی نیست و این افراد محکمه دیگری را نیز در پیش دارند.

قبل از این مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری آقای رووفی را به جرم "دریافت رشوه و سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای‌اش" به ۱۴ سال زندان محکوم کرده بود.

محاکمه اول این ژنرال که ۳۵ سال سابقه کار در وزارت داخله افغانستان را دارد حدود یک سال قبل برگزار شده بود. دادگاه او را همچنین متهم کرده بود که از شرکت "فیدلس" در بدل دادن یک قرارداد مبلغ ۱۵۰ هزار دلار رشوه گرفته است.