وزارت دفاع افغانستان: حملات اخیر کابل کار شبکه حقانی بوده نه داعش

مسجد امام زمان
Image caption به نظر می‌رسد بیشتر حملاتی که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته اهداف فرقه‌ای داشته است

وزارت دفاع افغانستان گفته که حملات انتحاری ماه‌ها و هفته‌های اخیر کابل که گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آنها را برعهده گرفته، در واقع کار شبکه حقانی بوده است.

دولت وزیری، سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه (۱۹جدی/دی) به بی‌بی‌سی گفت که گروه‌هایی مانند شبکه حقانی با اجرای چنین حملاتی زیر عنوان داعش، می‌کوشند کشورهای ایران و روسیه را تحریک کنند تا کمک‌هایی در اختیار این گروه‌ها قرار دهند.

سخنگوی وزارت دفاع ضمن اشاره به این موضوع که تا حال هیچ نشانه‌ای از تماس روسیه و ایران با طالبان و شبکه حقانی دیده نشده، استدلال کرد که نوعیت این حملات پرتلفات به کارهای شبکه حقانی شباهت دارد، در حالی که به گفته او، داعش "درهم کوبیده شده" و توانایی عملیاتی در این مقیاس ندارد.

آقای وزیری افزود که به دنبال این حملات تنها مسئولیت آنها به گروه داعش "حواله" می‌شود و "یک کسی اعلان می‌کند که داعش این حملات را اجرا کرده است".

شماری از حملاتی که داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفته:

حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‎گوید داعش افغانستان با داعش عراق و سوریه "قطعاً" ارتباط ندارد

او تاکید کرد گروهی که به نام داعش در افغانستان فعالیت می‌کند "قطعاً" با داعش سوریه و عراق ارتباط ندارد. به گفته آقای وزیری، داعش افغانستان در واقع، همان افراد وابسته به گروه طالبان و شبکه حقانی هستند که گاهی به نام طالبان، گاهی به نام شبکه حقانی و زمانی به عنوان داعش فعالیت می‌کنند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان افزود که اطلاعات دقیقی وجود دارد که حملات عمده‌ اخیر، کار شبکه حقانی بوده است که به گفته او در عقب آن سازمان‌های اطلاعاتی "پاکستانی" قرار دارند.

مقام‌های دولت افغانستان بارها چنین اتهاماتی را علیه سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان مطرح کرده‌اند، اما مقام‌های پاکستانی چنین اتهاماتی را بی‌بنیاد می‌دانند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنین افزود که به دنبال افزایش فشارهای آمریکا بر پاکستان برای همکاری در مبارزه با تروریسم، حملات اخیر شبکه حقانی در افغانستان از نشانی و نام داعش انجام می‌شود.

به دنبال اعلام راهبرد تازه آمریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا، مقام‌های دولت دونالد ترامپ فشارهای زیادی بر پاکستان اعمال کرده‌اند. اخیراً آقای ترامپ خود در توییتی نوشت که پاکستان به "تروریست‌هایی پناهگاه داده که ما در افغانستان به دنبال آنها هستیم".

اگرچه آقای وزیری تایید کرد که فعالیت‌های "محدودی" در برخی مناطق افغانستان، از جمله چند ولسوالی (شهرستان) ولایت شرقی ننگرهار و منطقه "درزاب" ولایت شمالی جوزجان زیر عنوان گروه داعش صورت می‌گیرد.

پیش از این ژنرال رازق فرمانده پلیس قندهار هم به بی‌بی‌سی گفته بود که گروه داعش در افغانستان همان افراد وابسته به گروه طالبان هستند که رنگ پرچم خود را از سفید به سیاه تغییر داده‌اند.

اما برخی تحلیلگران معتقدند که موضع تازه مقام‌های امنیتی و دفاعی افغانستان در مورد گروه طالبان، مغایر اظهارات مقام‌های ارشد دولت این کشور در گذشته است.

پیش از این رهبران حکومت وحدت ملی "خطر داعش" را واقعی دانسته بودند و به همین دلیل اعلام کرده بودند که این گروه شامل روند صلح نخواهد شد.