وزارت کشور افغانستان: انجام اصلاحات در پلیس برای جلب رضایت مردم است

افغانستان حق نشر عکس MOI
Image caption آقای برمک گفت که بعد از این تلاش می‌کند که جلو تمام کسانی را که به پلیس افغانستان اهانت و خیانت می‌کند، بگیرد.

وزیر کشور افغانستان از آغاز روند انجام اصلاحات در پلیس و تطبیق قانون افسران خبر داده است. این اقدام وزارت کشور به منظور افزایش رضایت مردم صورت گرفته است.

ویس احمد برمک که امروز (شنبه ۲۳ جدی/دی) در همایش "بلند بردن دانش و مهارت‌های منسوبین وزارت امور داخله/کشور" سخن می‌گفت، افزود که هدف از "اصلاح ظاهری نیروهای پلیس نیست، بلکه تلاش می‌شود که اصلاحات بنیادی ایجاد شود تا موجب رضایت مردم باشد و مسئولان و افسران پلیس نیز احساس مسئولیت کنند".

او گفت که بعد از این، وزارت کشور افغانستان تغییر، تبدیل و ارتقا افسران پلیس را بر اساس ارزیابی و قانون افسران افغانستان انجام می‌دهد.

وزیر کشور افغانستان افزود که برای آغاز این کار در هر ولایت ارزیابی انجام شده و در این ارزیابی مشخص می‌شود که درکجا به افسران بیشتر نیاز است.

به گفته آقای برمک، این برنامه باعث کاهش فساد در ساختار نیروهای پلیس ملی افغانستان خواهد شد، زیرا سیستم نظارتی قوی در کنار آن گماشته می‌شود.

آقای برمک همچنین گفت که بعد از این تلاش می‌کند که جلو تمام کسانی را که به پلیس افغانستان اهانت و خیانت می‌کند، بگیرد.

قبل از این محمد اشرف ‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفته بود که فساد در دولت تحت اداره او چالش عمده در این کشور است و وزارت داخله را "قلب فساد" در نهادهای امنیتی اعلام کرده بود.

چند روز قبل نیز آقای غنی گفت که صلاحیت استفاده از زور منحصر به نهادهای امنیتی افغانستان است و به همین دلیل از ایجاد اصلاحات در وزارت داخله افغانستان حمایت می‌کند.

او گفت که برای بهبود وضعیت در روند استخدام نیروهای پلیس به وزارت کشورافغانستان هدایت می‌دهد که بعد از این استخدام تمام افسران جوان، افسران ارشد، تبدیلی‌ها و تعیینات براساس قانون افسران انجام شود.

رئیس جمهوری افغانستان با انتقاد از افرادی که با "واسطه" مقرر می‌شوند، از نمایندگان مجلس این کشور نیز خواست که به وزارت‌خانه‌ها برای تقرر افراد مراجعه نکنند و تهدید کرد که اگر آنان این طرح را عملی نکنند، موضوع را رسانه‌ای خواهد ساخت.

حق نشر عکس MOI
Image caption آقای غنی قبلا وزارت کشور افغانستان را قلب فساد در نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کرده بود