یک عضو جدید کمیسیون انتخابات افغانستان معرفی شد

روند گزینش عضو جدید کمیسیون انتخابات حق نشر عکس Arg
Image caption سید حفیظ الله هاشمی (چپ) به عنوان عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که سید حفیظ الله هاشمی به عنوان عضو جدید کمیسیون انتخابات معرفی شده است.

پس از برکناری نجیب‌الله احمدزی، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات، اشرف غنی، رئیس‌جمهوری در چهارم قوس/آذر گذشته دستور داد که کمیته گزینش آغاز به کار کند و افراد جدیدی را برای جایگزینی آقای احمدزی معرفی کند.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که پس از بررسی اسناد سه نفر واجد شرایط، سید حفیظ الله هاشمی به حیث عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد.

آقای هاشمی پیش از این به عنوان رئیس دبیرخانه مجلس سنا کار کرده است.

در خبرنامه آمده است که این تصمیم پس از مصاحبه با نامزدان در حضور رئیس جمهوری، رئیس اجرایی، معاون دوم ریاست جمهوری، رئیس دادگاه عالی و رئیس دادستانی کل اتخاذ شد.

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

اسم اسم پدر ولایت قوم عمر درجه تحصیل مدت وظیفه
۱. سیدحفیظ‌ ‌الله هاشمی سید عبدالحق خان لغمان پشتون ۴۷ سال مافوق لیسانس برای ۵ سال
۲. عبدالقادر قریشی عبدالواسع بلخ ازبک ۳۹ سال لیسانس برای ۵ سال
۳. ملیحه حسن غلام حسن کابل هزاره ۴۴ سال مافوق لیسانس برای ۵ سال
۴. وسیمه بادغیسی عبدالغفور بادغیس تاجیک ۳۶ سال مافوق لیسانس برای ۵ سال
۵. معاذالله دولتی فتح محمد غور ایماق ۴۱ سال مافوق لیسانس برای ۳ سال
۶. رفیع‌الله بیدار بنارس خان ننگرهار پشه‌ای ۶۱ سال دکتر برای ۳ سال
۷. گلاجان عبدالبدیع صیاد محمد یوسف کابل پشتون ۴۳ سال دکتر برای ۳ سال
حق نشر عکس GMIC
Image caption هفته گذشته، کمیته گزینش تایید کرد که برای عضویت یک عضو جدید این کمیسیون، برخلاف قانون ده‌ها درخواست تازه دریافت کرده است

جاوید رشیدی، رئیس این کمیته شنبه گذشته (۱۶ جدی/دی) به خبرنگاران گفته بود که مقام‌های عالی حکومت وحدت ملی به دلیل "ملاحظات سیاسی نتوانستند" از فهرستی که پاییز پارسال به رئیس‌جمهوری ارائه شده، فردی را به جای آقای احمدزی انتخاب کنند، به همین دلیل، این کمیته دوباره به کار خود آغاز کرده است.

جاوید رشیدی، عضو دادگاه عالی به عنوان رئیس، عبدالله شفایی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، و ماری اکرمی به عنوان نماینده نهادهای فعال حقوق زنان در این کمیته عضویت دارند.

آقای رشیدی افزود که کمیته گزینش ۵۷ درخواستی برای عضویت در کمیسیون انتخابات دریافت کرده که از آن جمله سه نفر به رئیس جمهوری معرفی خواهند شد تا او یکی از آنها را برگزیند.

این در حالی است که اعضای این کمیته پارسال ۲۱ نفر را به رئیس‌جمهوری معرفی کردند و او هفت نفر آنها را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات انتخاب کرد. براساس قانون، در صورت فوت، استعفا یا برکناری یک یا چند نفر از این افراد، رئیس‌جمهوری صلاحیت دارد که به‌جای آنها افراد دیگری را از میان همان ۲۱ نفر برگزیند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اصلاحات در قوانین و کمیسیون‌های انتخاباتی یکی از مفاد اصلی موافقتنامه‌ای بود که بر بنیاد آن حکومت وحدت ملی ایجاد شد. بعد از تاخیر زیاد، اعضای جدید کمیسیون از سوی رئیس جمهوری انتخاب شدند

براساس قانون قرار بود انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، ولی اشرف غنی، رئیس جمهوری در ۲۳ جوزا/خرداد همان سال، به صورت تلویحی مجوز تمدید کار پارلمان را صادر کرد تا به گفته او، "خلاء قانونی" در کشور به میان نیاید.

کمیسیون انتخابات ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرده، ولی نگرانی‌های زیادی مطرح شده که انتخابات در این تاریخ برگزار نخواهد شد. کمیسیون انتخابات هم آمادگی مشروط خود را برای برگزاری انتخابات در این تاریخ اعلام کرده است.

اصلاحات در قوانین و کمیسیون‌های انتخاباتی یکی از مواد توافقنامه دولت وحدت ملی افغانستان است که در سال ۲۰۱۴ و پس از ادعاهای تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آن سال با میانجیگری آمریکا میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله ایجاد شد.