اعضای شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان سفر کرده‌اند

شورای امنیت سازمان ملل حق نشر عکس Getty Images
Image caption این نخستین بار است که تقریباً تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل همزمان به افغانستان سفر می‌کنند

یک منبع معتبر حکومت وحدت ملی به بی‌بی‌سی گفته که نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل، از جمله نیکی هیلی، نماینده آمریکا، به افغانستان سفر کرده‌اند.

این منبع که اجازه نداشت در این مورد با رسانه‌ها صحبت کند، روز یکشنبه (۲۴ جدی/دی) گفت که قرار است این هیئت بلندپایه سازمان ملل با رهبران حکومت وحدت ملی و رئیسان شورای ملی افغانستان دیدار کنند.

گفته شده که اعضای شورای امنیت سازمان ملل اوضاع افغانستان را بررسی می‌کنند. احتمالاً مسئله امنیت در افغانستان در صدر فهرست موضوع‌های مورد علاقه آنها است.

هنوز از جزئیات این سفر اطلاعی در دست نیست، اما منابعی در پارلمان افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ممکن است این هیئت نقش پاکستان در افغانستان را نیز بررسی کند و درباره تهیه قطعنامه‌ای علیه پاکستان تصمیم بگیرد.

دو روز پیش، غیرت عمروف، نماینده قزاقستان در شورای امنیت که ریاست این شورا را به عهده دارد، اعلام کرد که هیات شورای امنیت "برای ابراز حمایت از این کشور جنگ‌زده به آنجا می‌رود و می‌خواهد از نزدیک اوضاع این کشور را بررسی کند."

هفته پیش اعضای شورای امنیت سازمان ملل با ژنرال مک‌ماستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز در مورد افغانستان دیدار داشتند و آقای عمروف گفت که آقای مک‌ماستر استراتژی آمریکا در مورد افغانستان را به آنها توضیح داد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گفته شده که نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم در ترکیب این هیئت حضور دارد

این نخستین هیئت بلندپایه شورای امنیت سازمان ملل است که در ترکیب آن ۱۳ عضو این شورا عضویت دارند و برای سفری سه‌روزه به افغانستان سفر می‌کند.

غیر از پنج عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) ۱۰ عضو دوره این شورا در حال حاضر کشورهای بولیوی، ساحل عاج، گینه استوایی، اتیوپی، قزاقستان، کویت، هلند، پرو، لهستان و سوئد هستند. ریاست این شورا در حال حاضر بر عهده قزاقستان است.

از دیروز که این هیئت وارد کابل شد، تدابیر شدید امنیتی در این شهر به اجرا گذاشته شده است. بیشتر خیابان‌های اصلی منتهی به محلات نزدیک به کاخ ریاست جمهوری، محله دیپلماتیک‌نشین وزیر اکبرخان و دفاتر سازمان ملل به روی ترافیک عمومی بسته هستند.