افغانستان خواستار اعمال فشار شورای امنیت سازمان ملل بر پاکستان شد

غنی و اعضای شورای امنیت حق نشر عکس Arg
Image caption اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای دیداری سه روزه وارد کابل شده بود

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در دیدار با اعضای شورای امنیت سازمان ملل در کابل خواستار افزایش فشارها بر پاکستان شد.

براساس اطلاعیه‌ای که دفتر آقای غنی صبح امروز دوشنبه (۲۵ جدی/دی) از دیدار دیروز یکشنبه وی با اعضای این شورا در کاخ ریاست جمهوری منتشر کرده، رئیس جمهوری افغانستان "شواهدی" را از "آموزش و تمویل گروه‌های تروریستی به شمول گروه داعش در خارج از افغانستان" در اختیار هیئت قرار داده است.

آقای غنی افزوده که در مناسبات منطقه‌ای از کشورهای آسیای میانه، روسیه، چین و ایران نام برده و گفته که کشورش در بخش روابط اقتصادی با این کشورها دست‌آوردهای خوبی داشته، اما تلاش‌ها برای بهبود روابط با پاکستان در همکاری‌های منطقه‌ای "نتیجه‌ای در قبال نداشته است".

رئیس جمهوری افغانستان ضمن تاکید بر مذاکرات صلح بین افغان‌ها، از "صلح" دولت خودش "با دولت پاکستان" نیز سخن گفته، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

پیش از این آقای غنی در مواردی گفته که کشورش در حال "جنگ اعلام نشده از جانب پاکستان" است و برای برقراری صلح در افغانستان نیاز است که که "با دولت پاکستان" باید صلح کرد و نه کسانی که به نیابت از این کشور در افغانستان می‌جنگند.

برخی منابع در شورای ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ممکن است هیئت بلندپایه شورای امنیت با بررسی اوضاع افغانستان، درباره تهیه قعطنامه‌ای "علیه پاکستان" تصمیم بگیرند، ولی منابع حکومت وحدت ملی و سازمان ملل تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

حق نشر عکس Arg
Image caption براساس اطلاع دفتر آقای غنی، او "شواهدی" از مداخله خارجی در آموزش و حمایت مالی گروههای تروریستی در افغانستان در اختیار این هیئت قرار داده

مقام‌های دولت افغانستان بارها دولت پاکستان به‌ویژه سازمان‌های اطلاعاتی این کشور را متهم می‌کنند که در پشت پرده جنگ جاری در افغانستان، از گروه‌های شورشی مانند طالبان، شبکه حقانی و حتی دولت اسلامی (داعش) حمایت می‌کند، اتهامی که مقام‌های دولت پاکستان بارها آن را رد کرده‌اند.

او راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی را ستوده و گفته که این راهبراد "تغییرات مثبتی" را در افغانستان و منطقه پدید آورده است.

براساس اطلاعیه دفتر آقای غنی، در این دیدار غیرت عمراوف، نماینده قزاقستان در شورای امنیت و رئیس دوره‌ای این شورا گفته که شورای امنیت از دیدگاه رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد صلح در این کشور حمایت می‌کند.

حق نشر عکس Arg
Image caption نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در این دیدار بر اهمیت امنیت و ثبات در افغانستان و منطقه تاکید کرده

او افزوده که هیئت شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی پیشرفت‌ها در عرصه‌های مختلف در افغانستان و به‌ویژه روند صلح و سرعت بخشیدن به آن به کابل سفر کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در این دیدار بر اهمیت امنیت و ثبات در افغانستان و منطقه تاکید کرده و افزوده که هیئت شورای امنیت برای "حمایت‌های بیشتر از افغانستان" به کابل سفر کرده است.

او خواستار "اصلاحات و توسعه واقعی" در افغانستان شده و از حمایت جامعه جهانی در این راستا اطمینان داده است، اما توضیح نداده که منظورش از "اصلاحات و توسعه واقعی" چیست.